Zahraničí

Zemřel první černošský držitel Oscara. Slavnému herci bylo 94 let

Zemřel legendární hollywoodský herec Sidney Poitier. Jako první člověk tmavé pleti získal v roce 1964 Oscara za nejlepší herecký výkon. Bylo mu 94 let.

Smutnou zprávu oznámil bahamský ministr zahraničních věcí Fred Mitchell. Slavnému herci bylo 94 let. Co bylo příčinou smrti, zatím není jasné. Informace o jeho skonu zasáhla celý Hollywood. "Jaký to byl významný herec. Jediný svého druhu. Krásný, laskavý a vřelý. Skutečně královský muž," zavzpomínal na sociálních sítích herec Jeffrey Wright.

"Odpočívej v pokoji, ty krásný člověče a herci sire Sidney Poitiere," rozloučila se herečka Rosanna Arquette.

Související obsah

Sidney Poitier pocházel z chudé bahamské rodiny. V 15 letech se přestěhoval do Spojených států a k herectví se dostal po druhé světové válce nejprve v newyorském černošském divadle Negro Theatre. V roce 1955 si zahrál ve filmu Džungle před tabulí. O tři roky později se společně s Tonym Curtisem objevil v úspěšném snímku Útěk v řetězech.

V roce 1963 získal Poitier Oscara za roli nádeníka ve filmu Polní lilie. Stal se tak prvním hercem tmavé pleti, který toto ocenění získal. Fanoušci si jej mohou pamatovat také z filmu V žáru noci, za který získal Zlatý glóbus.

Za svou kariéru natočil desítky filmů. Od 70. let se věnoval také režii a působil jako producent ve firmě First Artists Production. Tu založil spolu s Barbrou Streisandovou a Paulem Newmanem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz