Domácí

Pozor, co doma dýcháte! Vzduch v domácnostech je často toxický

Pozor, co doma dýcháte! Vzduch v domácnostech je často toxický
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Mnoho Čechů si neuvědomuje, že není důležitá kvalita ovzduší jen venku, ale také v jejich domácnostech. Developerská společnost JRD prezentovala výsledky studie Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a společnosti AMiT, které se právě na tento problém zaměřily.

"Výsledky ovlivněné konstrukcí obálky budovy, kvalitou oken a zateplení a zejména způsobem ventilace, byly místy opravdu alarmující. Dá se tak na nich velmi dobře demonstrovat, jak rychle se ve vaší domácnosti vytvoří nezdravé, až toxické mikroklima, které přispívá ke vzniku tzv. syndromu nezdravých budov. A před tím byste se měli mít na pozoru! Nevyvolává totiž jen bolest hlavy či únavu, ale může přispět ke vzniku astmatu nebo závažnějších onemocnění," varuje Petr Valeš, produktový manažer JRD.

Nedostatkem je například koncentrace oxidu uhličitého. Při experimentu se stávalo, že tato hodnota v noci vystoupala přes 3 000 ppm oproti doporučené hodnotě pro vnitřní prostředí, která je 1 500 ppm.

Tabulka s úrovněmi znečištění | Zdroj: JRD

​​​"Čtyřčlenná rodina tuto normovou hodnotu překonala v nevětraném pokoji o velikosti asi 30 metrů čtverečných již za 1,5 hodiny, dvě děti ve svém 10metrovém pokoji pak za 2,5 hodiny. A spolu s tím rostla i teplota a koncentrace potenciálně karcinogenních těkavých látek, jež se následně držela na extrémně vysokých hodnotách – přesahovala hranici 200, která je zdraví škodlivá. Maximální doporučená hodnota pro index VOC v interiérech je 100," srovnal Valeš.

Záleží na stáří budovy

Podle Karla Kabeleho, vedoucího Katedry technických zařízení budov Fakulty stavební na ČVUT, co se týče kvality vzduchu, velmi záleží na stáří budovy, vybavení a samozřejmě také na tom, jak majitelé budovy využívají.

Možná trochu překvapivě se problémy moc neobjevují u starých budov. Ty mají často netěsnící dřevěná okna, která zajišťují výměnu vzduchu. Ovšem netěsnosti se mohou promítnout do nákladů na energie.

Související obsah

​​"V moderních těsných budovách záleží na tom, jak je řešeno a provozováno větrání. U domácností bez větracího zařízení nelze spoléhat na to, že zavřené nebo na mikroventilaci pootevřené okno zajistí vždy dostatečný přísun vzduchu, a tak při běžném provozu a zavřeném oknu může dojít ke zhoršení kvality vzduchu se všemi důsledky," objasnil Kabele.

Mezi problémy řadí Kabele také otevřené plynové spotřebiče, které v utěsněných místnostech nemají dost vzduchu a zplodiny z nedokonalého spalování mohou být vážným nebezpečím.

Jak doma zlepšit ovzduší

Jednoduchou a základní pomocí je větrání. Ne vždy je to ale možné, například v některou denní dobu při zvýšeném provozu a podobně, proto je dalším doporučením systém na výměnu vzduchu.

"Zatím se nejvíce osvědčuje řízené větrání se zpětným získáváním tepla, které dokáže zajistit kvalitní vzduch při minimální energetické náročnosti. Musíme si však uvědomit, že takové zařízení potřebuje údržbu – výměnu filtrů. Pokud se zanedbá, může to způsobit zcela opačný efekt a vzduch přiváděný větracím zařízením kvalitu prostředí zhoršuje," vysvětlil Kabele.

​Jan Řežáb, majitel JRD, radí také to, aby si lidé pořídili čidlo na zachycování hodnot oxidu uhličitého, těkavých látek nebo relativní vlhkosti. Dále je podle něj dobré zkoušet různé doby větrání, a zjistit tak, která se nejlépe osvědčí. Pomůže také obydlí nepřetápět, využívat přírodní materiály a dbát na akustický komfort.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz