Domácí

Stát rozdá 11 miliard na rekonstrukce domů. Takto o dotaci požádáte

Stát rozdá 11 miliard na rekonstrukce domů. Takto o dotaci požádáte
Zdroj: SFŽP ČR

Celkem až 11 miliard korun uvolní Národní plán obnovy na novou etapu programu Nová zelená úsporám. Peníze jsou určené pro rodinné i bytové domy na energeticky úsporné renovace a stavby. Výhledově se ale počítá s tím, že by celková částka mohla dosáhnout až 39 miliard korun.

Novou etapu programu Nová zelená úsporám vyhlásil v úterý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Na energeticky úsporné renovace a stavby domů a nově také na jejich přizpůsobení měnícímu se klimatu bude k dispozici 11 miliard korun z Národního plánu obnovy. Do roku 2030 by se ale mohla celková uvolněná částka vyšplhat až na 39 miliard korun.

Na co je možné získat dotace

Lidé si budou moci vybrat hned z několika dotací, týká se to jak rodinných, tak bytových domů, a dokonce i chat, chalup a dalších rekreačních domů. Mohou si požádat například o podporu hospodaření s dešťovou vodou, nabíjecí stanice pro elektromobily, ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo na výsadbu stromů na pozemcích u bytových domů. Peníze bude možné dostat i na výměnu neekologického kotle.

​"Naším cílem bylo poskytnout majitelům domů jeden dotační program, kde si budou moci podporu poskládat na míru. V praxi to bude fungovat tak, že v rámci jedné žádosti bude žadatel moci zkombinovat různá opatření – od zateplení, přes výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. To byl také důvod, proč jsme program Dešťovka sloučili s Novou zelenou úsporám. Vyřízení dotace se tím výrazně zjednoduší a urychlí," vysvětlil Brabec.

Jak dosáhnout na dotaci

Žádosti o dotace bude možné zasílat od 12. října. Všechno je připraveno tak, aby se to dalo vyřešit online na portálu novazelenausporam.cz, na této stránce bude pak spuštěné online podávání žádostí.

Související obsah

​Je možné podat žádost na projekt, který byl dokončený a zaplacený po 1. lednu roku 2020. Podpora na jednu žádost je maximálně 50 procent výdajů.

Pro pomoc je zřízená linka 800 260 500, je možné také psát na mail info@sfzp.cz či si domluvit schůzku na krajském pracovišti.

Nová zelená úsporám je program, který funguje už od roku 2014. Od té doby úředníci vyřídili 85 tisíc žádostí za asi 11 miliard korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz