Zajímavosti

Psi dokážou rozeznat různé jazyky. Zjistili to vědci během předčítání Malého prince

Psi dokážou rozeznat různé jazyky. Zjistili to vědci během předčítání Malého prince
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Dívají se na nás a vypadají, jako by rozuměli každému slovu. Řeč je o našich psích mazlíčcích. Podle maďarských vědců dokážou psi skutečně rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé řeči.

Vědci z Univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti skenovali mozek 18 psům různých ras. Na hlavu jim dali sluchátka a postupně na ně mluvili různými jazyky. "Zjistili jsme, že psi ví o lidské řeči více, než jsme čekali," citoval portál NBC News neuroložku Lauru Cuayaovou.

Mezi testovanými psy byla například border kolie, australští ovčáci, zlatí retrívři, kokršpaněl i několik voříšků. Všechna zvířata byla ve věku od tří do 11 let a pocházela z různých jazykových prostředí.

Související obsah

"Z výzkumu vyplynulo, že psí mozek dokáže detekovat řeč a rozlišovat jazyky bez jakéhokoliv explicitního tréninku. Myslím, že to odráží to, jak moc jsou psi na lidi naladění," doplnila Cuayaová.

Cuayaovou inspiroval k provedení výzkumu její pes Kun-Kun. Přestěhovali se totiž kvůli její práci do Budapešti z Mexika. Lékařku zajímalo, zda si zvíře uvědomuje, že v Maďarsku se mluví jiným jazykem.

Vědci psům během výzkumu předčítali pasáže z Malého prince ve španělštině a maďarštině. Během toho odborníci skenovali zvířatům aktivitu jejich mozku. Prokázali, že mazlíčci skutečně vnímají známý i docela neznámý jazyk. Podle vědce Attily Andicse si psi vyvinuli schopnost poznat řeč evolučně, a to právě díky dlouhému soužití s člověkem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz