Domácí

Očekávaná změna je tady. Ženy už nemusí přechylovat příjmení

Očekávaná změna je tady. Ženy už nemusí přechylovat příjmení
Zdroj: Profimedia

Od ledna nemusí české ženy přechylovat svá příjmení. Nově pro to nepotřebují uvádět žádný důvod. Stačí jim o zápis požádat. Umožňuje to novela zákona o matrikách.

Na oficiální uvádění příjmení bez přípony -ová měly doteď právo jen cizinky, Češky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec, a ty ženy, které mají jinou než českou národnost. Od 1. ledna ale přišla díky novele zákona o matrikách změna.

"Ve 21. století není možné ženám nařizovat, v jaké podobě mají používat své příjmení. Mají právo si vybrat a je správně, že jim to zákon konečně umožňuje," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Změnu schválila Poslanecká sněmovna v červnu na návrh poslankyně Heleny Válkové (ANO). Vedlo to podle ní k absurdním situacím.

Související obsah

"Při uzavření manželství či registrovaného partnerství tak bude na základě pouhé žádosti ženy možné v matriční knize uvést příjmení v mužském tvaru," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. "Při zápisu narození holčičky je možné uvést její příjmení v nepřechýleném tvaru na základě žádosti rodičů, pokud není jeden rodič znám, stačí stejně jako dosud souhlas jednoho rodiče," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz