Vít Rakušan

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Zeman žádá Rakušana o zrušení kontrol na Pražském hradě

Prezident Miloš Zeman požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o okamžité zrušení bezpečnostních kontrol v areálu Pražského hradu. Zeman už podle svých slov nemá důvěru v jejich potřebnost a oprávněnost. Podle Rakušana, který opatření dřív sám kritizoval, to bude možné, až se zlepší situace doma i v zahraničí. Narážel tím patrně na válku na Ukrajině, kvůli které letos policie kontroly prodloužila. Probíhají od roku 2016.

Krátká zpráva

Rakušan požádá o prodloužení kontrol na hranicích

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve čtvrtek přednese žádost vládě o prodloužení posílení kontrol na hranicích se Slovenskem. Ty již vláda předtím jednou prodloužila, a to až do 28. října. Rakušan bude chtít dalších 15 dní, situaci však nehodlá prodlužovat déle, než je nutné. Kontroly byly zavedeny kvůli zesílené vlně syrských migrantů, které převaděči pašují přes Slovensko na západ. Podobně jako Česko už podobné kontroly zavedlo i prodloužilo Rakousko.

Vít Rakušan

Vít Rakušan (* 16. června 1978 v Kolíně) je politik, poslanec a od roku 2021 ministr vnitra a první místopředseda vlády Petra Fialy. Začínal jako komunální politik, v letech 2010 – 2022 byl zastupitelem města Kolín, v letech 2010 – 2019 jeho starostou. V letech 2012 – 2021 byl zastupitelem Středočeského kraje. V roce 2017 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny ČR. Od roku 2015 je členem strany Starostové a nezávislí (STAN), v letech 2016 – 2019 byl prvním místopředsedou strany, v roce 2019 vystřídal Petra Gazdíka ve funkci předsedy.

Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval jako tlumočník a středoškolský učitel. Je ženatý, má tři děti.