Domácí

Zemědělci chystají výrazné zdražování, stoupne cena většiny jejich výrobků

Výrazné zdražovaní chystají letos i zemědělci. Zvyšovat by se měla cena ovoce, zeleniny, masa, ale i mléčných výrobků. Podle producentů totiž výrazně stouply vstupní náklady, například za energie, krmné směsi nebo hnojiva. A pokud se s odběrateli výrobci nedohodnou na výkupních cenách, budou se prý některé plodiny nebo chovy dokonce i rušit.

Loňské zdražování zřejmě jen tak neskončí. Náklady na výrobu neustále rostou. Podle zemědělců je teď například jen krmivo pro dobytek, řepkový šrot, téměř jednou tak drahé. "Před rokem stál 5700 až 5900, dneska 9700," vysvětlil Otakar Šašek ze zemědělského družstva v Klapý.

Už teď se například jedná o zvýšení výkupních cen mléka, ty by se měly zvednout o přibližně 20 procent a o stejnou sumu by se pak mělo mléko zdražit i v obchodech.

"Výkupní ceny se pohybovaly na konci roku kolem 9,50 korun za surové mléko s tím, že bychom se měli přehoupnout přes 10 korun a mělo by to směřovat k 11 až 12 korunám," řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Související obsah

​Jedná se také o navýšení výkupních cen jablek. Loňských 10 korun za kilo už je prý pro zemědělce neúnosně nízká suma.

Vyjednávání o výkupních cenách trvá už několik měsíců, pokud nedojde ke shodě, zemědělci by mohli začít krachovat nebo omezovat výrobu. "Bude docházet k nějakému utlumování produkce. Pokud se sníží produkce, lze očekávat, že se bude právě i výrazně zvyšovat cena," dodal Doležal.

Zdražování nasvědčují také rostoucí průměrné ceny potravin. Podle statistického úřadu si oproti loňsku připlácíme za pečivo, máslo, cukr, ale třeba také za cibuli nebo rajčata.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz