Domácí

Kvůli covidu jsem měl nejtvrdší kriminál, řekl Rath. Prozradil, co teď bude dělat

Brněnský krajský soud v úterý na neveřejném jednání rozhodl o podmíněném propuštění bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Z věznice odjel půl hodiny před polednem. Svěřil se, že nyní se vrátí ke svému předchozímu životu lékaře. Brzy tak bude opět ordinovat v Hostivici, ale také v Brně. Do politiky už se neplánuje vrátit.

Někdejší středočeský hejtman a lékař David Rath se v úterý před polednem ocitl na svobodě. Krajský soud v Brně zamítl stížnost státní zástupkyně proti listopadovému rozhodnutí městského soudu o jeho propuštění na podmínku.

"Určitě se těším na to, až se v klidu budu moci sejít s dětmi a popovídat si s nimi," nechal se odpoledne po propuštění slyšet Rath. "Mé první kroky vedly do mé bývalé a současné práce. V nejbližších týdnech začnu zase ordinovat v Hostivici. Chtějí ale také, abych pokračoval nějakou dobu jako lékař v brněnské vazební věznici," dodal.

Část času tedy bude trávit v Brně a část v ordinaci v Hostivici. Zato do politiky se vracet nechce. "Dejte pokoj, myslím, že toho už bylo dost. Mě politika baví, ale radši bych už zůstal u komentářů u piva. Politika je nebezpečné řemeslo," svěřil se.

Související obsah

Pobyt ve vězení

Při propuštění mu balení nezabralo dlouhou dobu. "Vězení má velkou výhodu. Zjistíte, s jak málo věcmi můžete přežít. Určitě jsem se tam neobešel bez knížek, ale ve vězení je potřebná i televize, protože to je jediný kontakt se světem," popsal svůj život za mřížemi Rath. Pomáhá prý také cvičení a utahání těla.

"Kvůli covidu to byl nejtvrdší kriminál," svěřil se. Kvůli pandemii se totiž mohl poprvé podívat mimo věznici až nyní po propuštění. Ve vězení se covid podle něj šíří jako požár. Když se nakazil jeden, zpravidla infekce postihla všechny. "Zájem o očkování je tam veliký. Řekl bych, že tak tři čtvrtě vězňů se nechávají očkovat," prozradil.

Verdikt je pravomocný, soud ho vynesl na neveřejném jednání. Rath ani jeho advokát tak nebyli přítomní.

Související obsah

Rath si sedmiletý trest za korupci odpykával ve věznici v brněnských Bohunicích, zatím si odseděl tři a půl roku. Policie ho v roce 2012 zadržela se sedmimilionovým úplatkem schovaným v krabici od vína. Podle pražského vrchního soudu ovlivňoval tendry na rekonstrukci gymnázia v Hostivicích za Prahou nebo zámku Buštěhrad.

Kromě vězení dostal desetimilionovou pokutu, zaplacenou má přibližně polovinu. Jedním z argumentů jeho obhajoby pro propuštění byly právě finance, na svobodě bude Rath prý lépe vydělávat a peněžitý trest dorovná rychleji.

Odvolací soud čeká Ratha ještě v dubnu, bude rozhodovat o dosud nepravomocném prodloužení jeho trestu o rok.


Podívejte se na exkluzivní rozhovor s Davidem Rathem:

David Rath promluvil o své minulost a co plánuje dělat dál:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz