Zahraničí

Česko brání vývozu zbraní do Kazachstánu. "Solidarita patří občanům"

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pozastavil vydávání licencí na vývoz vojenského materiálu do Kazachstánu. Reagoval tak na násilí, které v zemi minulý týden zavládlo. A chce tím zastavit další export střelných zbraní, chemikálií a látek určených pro kontrolu davu. Podle kazažského prezidenta se už podařilo situaci v zemi stabilizovat.

Téměř 10 tisíc zadržených a více než 160 mrtvých, taková je bilance největších protivládních protestů od vyhlášení nezávislosti. Teď už jsou ulice Almaty klidné. Život se vrací k normálu.

Aliance bývalých sovětských zemí vyslala jednotky do Kazachstánu na žádost prezidenta minulý týden. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina bylo potlačení masových demonstrací úspěšné. Ruské jednotky vedl elitní výsadkář, který má za sebou už několik válečných operací třeba na Krymu nebo v Sýrii.

Související obsah

"Během protestů byly použity taktiky podobné těm, které jsme viděli při revoluci na Ukrajině. Podílely se na nich dobře organizované skupiny, které pravděpodobně prošly výcvikem v zahraničních teroristických táborech," uvedl Putin.

Západní země v čele s USA postup při potlačování násilností odsoudili. Postup prezidenta Tokajeva, který nařídil bez varování střílet do demonstrantů, naopak podpořil maďarský premiér Viktor Orbán.

Související obsah

"Premiér Orbán dnes hovořil s prezidentem Tokajevem a vyjádřil mu solidaritu a soustrast nad mnoha, mnoha oběťmi. A samozřejmě jsme nabídli pomoc," nechal se slyšet maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó.

Česko slova svého partnera z Visegrádské čtyřky odsoudilo. "Naše politika zastává názor, že je potřeba zastávat lidská práva a násilí proti vlastním obyvatelům není přijatelné," prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). "Solidaritu nepotřebuje prezident, který nechá bez vyzvání střílet do demonstrantů. Solidarita patří obyvatelům Kazachstánu," doplnil jej ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová zase nepřímo vyzvala maďarské voliče, aby s Orbánem v dubnových volbách skoncovali. Pražský Hrad ale ústy svého mluvčího hovoří úplně opačným tónem. "Viktor Orbán se nebojí mocných tohoto světa a hájí zájmy své vlasti," napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz