Domácí

Sněmovna vyslovila důvěru vládě Petra Fialy, pro bylo 106 poslanců

Poslanecká Sněmovna ve čtvrtek po dlouhém jednání vyslovila důvěru vládě Petra Fialy (ODS). Hlasování o důvěře bylo nejdelší v historii, trvalo přes 23 hodin. Fialův kabinet se totiž stal terčem rozsáhlé kritiky opozice.

Vládní strany, tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti, mají v Poslanecké sněmovně 108 poslanců, což je také nejspíše důvodem, že vláda nakonec důvěru získala, ačkoliv opozice hlasovala proti. Jednání trvalo dlouhých 23 hodin, a to od středečního dopoledne. Pro důvěru bylo celkem 106 poslanců, proti bylo 87 poslanců. 

"Jménem svým i jménem vlády České republiky vám děkuji za vyslovení důvěry," prohlásil premiér Fiala po hlasování.

"Dnes je to přesně 102 dní od podzimních voleb a teprve dnes za nimi uděláme tečku. Podle ústavy předstupuje vláda před Poslaneckou sněmovnu, aby požádala o důvěru. Pokud tuto důvěru získá, pak teprve se stává plnohodnotnou vládou. Proto jsme se tady dnes sešli, abychom splnili to, co po nás občané žádali," řekl premiér Fiala v úvodním projevu ve středu.

Reportér Lukáš Richtár okomentoval jak probíhalo jednání Poslanecké sněmovny:

​Předseda vlády několikrát zopakoval, že chce z Česka jednu z nejvyspělejších zemí na světě. "Prvním krokem na této cestě je, že začneme odstraňovat všechny problémy, které Českou republiku a její občany trápí. Myslíme to vážně, když říkáme, že jsme vládou změny pro budoucnost," uvedl Fiala.

Související obsah

Expremiér Andrej Babiš (ANO) ve své více než hodinové středeční řeči Fialovu vládu ostře zkritizoval. "Hned na úvod musím říct, že hnutí ANO nebude hlasovat pro důvěru nové vlády. My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí nicneříkající fráze," prohlásil Babiš.

Pustil se zejména do ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). "Víte, jak pan ministr Válek vysvětluje, že mu lidé a dokonce už ani novináři nerozumí? To může být proto, že jsem z Brna a používám hantec. Možná by bylo dobré, kdyby pan ministr kromě tlumočníka znakové řeči měl vedle sebe i tlumočníka do češtiny. Já kdybych měl takového ministra, tak ho vyrazím hned po tiskovce. Takže pan premiér trpí, protože pan Válek něco vysvětluje a nikdo mu nerozumí," řekl Babiš.

Schůze se protáhla do čtvrtečních sedmi hodin ráno. "Tato schůze je přerušena do 18. hodiny. V devět hodin začíná mimořádná schůze, tak, jak bylo avizováno," řekla ve čtvrtek ráno předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Rekordně dlouhé jednání ve sněmovně vyvolalo mnoho reakcí i mezi lidmi:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz