Domácí

Dotace pro zemědělce se budou vyplácet jinak, někteří tak dostanou více peněz

Vláda ustoupila Agrární komoře ČR a změnila systém vyplácení dotací velkým podnikům i malým farmářům. Přímé platby nakonec nebudou pro velké zemědělce zastropované a drobní pěstitelé z nich dostanou větší podíl. Na úterním večerním jednání se na tom shodla koaliční rada.

Úterní demonstrace organizovaná Agrární komorou ČR před Úřadem vlády byla z pohledu protestujících úspěšná. Zemědělcům se nelíbilo, že ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením jejich limitu. Koaliční rada proto na svém večerním zasedání ustoupila.

Související obsah

​"Budeme chtít vyrovnat to dotační kyvadlo, které se vychýlilo směrem k velkým podnikům, abychom ho navrátili do rovnovážné polohy," oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Přímé platby pro velké zemědělce nakonec zůstanou bez omezení, podíl se ale víc rozdělí mezi drobné farmáře. Dotace na podporu prvních 150 hektarů se zvýší z 10 na 23 procent. Sníží se také hranice dotace, která putuje na investice. Nově bude 30 milionů korun, v minulosti byla 150 milionů korun a podle ministra Nekuly z ní čerpaly hlavně velké firmy.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz