Domácí

Zemědělci demonstrovali před Úřadem vlády. Vadí jim zastropování dotací

Mezi zemědělci to vře kvůli dotacím. Nová vláda je plánuje omezit pro velké podniky. Před Úřadem vlády v Praze se proto konala demonstrace. Agrární komoře a Zemědělskému svazu prý také vadí, že vláda s nimi plánované změny dostatečně neprojednala. Naopak drobní zemědělci, ale změny vítají. Plány minulé vlády podle nich nahrávaly takzvaným agrobaronům.

Začátek demonstrace před Strakovou akademií byl ohlášen na 17:30, lidé se ale začali scházet ještě předtím. Zemědělci demonstraci svolali, aby protestovali proti změnám dotačních plánů, které mají určit, jak se budou vyplácet dotace v následujících letech.

Ještě před začátkem demonstrace byly na místě stovky lidí. Zemědělci měli před Úřadem vlády nachystané pódium a přivezli i symbolický traktor. Nechyběly ani transparenty s různými hesly.

"Pokud Česká republika nebude schopná produkovat dostatek kvalitních a udržitelně produkovaných potravin, což je náš hlavní zájem, tak dojde k tomu, že jich budeme mít méně a občané za ně budou platit více peněz," prohlásil Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR.

Související obsah

​Změny si naopak přejí drobní zemědělci, podle kterých původní verze strategie minulé vlády nahrává velkým výrobcům a malé znevýhodňuje. "Změna je vymyšlena tak, aby se tvářila, že splňuje všechny požadavky z Evropské unie a zároveň, aby přihrála nejvíc peněz těm sektorům, ve kterých nejvíc podnikají takoví ti agrobaroni a ty největší podniky," řekl Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Podle ministra zemědělství mají vést změny k narovnání prostředí. "Budeme chtít vyrovnat to dotační kyvadlo, které se vychýlilo k velkým podnikům, abychom ho navrátili do rovnovážné polohy. Každopádně jde o velké peníze a o ty se teď hraje," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Související obsah

​"Byla na tom do určité míry shoda na tom strategickém plánu a teď se chce měnit něco během 14 dnů, co jde napříč proti státům Evropské unie," prohlásil poslanec a člen zemědělského výboru Sněmovny Karel Tureček (ANO).

Čas protestu nebyla vybrána náhodně, právě ve stejnou chvíli vláda Petra Fialy tyto změny projednávala. Agrární komora a Zemědělský svaz tvrdí, že chystané změny, jako je třeba stanovení maximální dotace na jednu farmu, mohou ohrozit české zemědělství. Proti tomu se naopak staví Asociace soukromého zemědělství, která si změny přeje. Demonstrace je naplánovaná do 19:30.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz