Zahraničí

Velká rána pro prince Andrewa. Žaloba za sexuální napadení má zelenou

Soud v New Yorku odmítl smést ze stolu případ Virginie Giuffreové, kterou měl zesnulý finančník Jeffrey Epstein jako ještě nezletilou dívku nabízet svým přátelům coby sexuální otrokyni. Giuffreová v souvislosti s kauzou podala žalobu na prince Andrewa. Ten obvinění odmítá a jeho právníci se snaží zabránit soudnímu procesu. Odkazovali se na klauzuli, která ženě brání pronásledovat Epsteinovy ​​přátele. Soud jejich stížnosti ale nevyhověl.

Soudce Lewis Kaplan oznámil, že stížnost Virginie Giuffreové může být projednána, informuje britský Daily Mail. Toto rozhodnutí je pro vévodu z Yorku zničující ranou. Čeká ho tak zřejmě velmi nákladný soudní případ, který mu může ještě více zničit už dost pošramocenou pověst.

Celá kauza se točí okolo postavy zesnulého finančníka Epsteina. Giuffreová tvrdí, že ji v minulosti držel jako sexuální otrokyni a musela být po vůli také jeho přátelům. Za jednoho z nich pak označila i prince Andrewa, syna britské královny Alžběty II. Sexuálně zneužívat ji měl v době, kdy jí bylo sedmnáct let.

​Vévoda z Yorku její obvinění od začátku důrazně popírá. Kvůli kontaktům s Epsteinem se však raději stáhl z veřejného života.

Související obsah

​Soud v New Yorku zveřejnil na přelomu roku utajovanou mimosoudní dohodu Virginie Giuffreové s Epsteinem, ve které se za úplatu půl milionu dolarů zavazuje k mlčení. Nikdy neměla žalovat jeho ani žádného z "potenciálních odpůrců".

Soudce Kaplan ovšem došel k názoru, že jednašedesátiletý vévoda z Yorku nepatří mezi strany zmíněného urovnání, na což upozorňovali i právníci Giuffreové. Vévoda v dokumentu není uveden a ani o něm nevěděl. Dohoda se má navíc týká Epsteinova domu na Floridě, kde měla být Giuffreová držena jako sexuální otrokyně. Prince Andrewa ale obviňuje, že ji zneužil v New Yorku, Londýně a na Epsteinově soukromém ostrově v Karibiku.

Jestli se kauza dostane až k plnohodnotnému soudnímu procesu, zatím není jasné. Andrewovi právníci by mohli znovu požádat o odmítnutí žaloby, protože princ ani Giuffreová nežijí ve Spojených státech. Další variantou je mimosoudní urovnání ve výši nejméně pět milionů dolarů.

Žaloba proti princi Andrewovi zmiňuje i Epsteinovu přítelkyni. Ghislaine Maxwellovou, která měla dívky shánět a dohazovat, už porota shledala vinnou. Hrozí jí až 40 let vězení. Sám Epstein spáchal v roce 2019 sebevraždu ve vězení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz