Zahraničí

Útok na 11letou dívku na Slovensku: Objevují se další videa, kde se děti mlátí

Slovensko se ještě nevzpamatovalo ze surové šikany 11leté dívky v Miloslavově nedaleko Bratislavy, internetem se už přitom šíří desítky dalších videí ukazujících násilí mezi dětmi a teenagery. Často tomu předchází pití alkoholu nebo užívání drog. Podle odborníka stačí, aby byl v partě jeden agresor. Jeho chování pak ostatní chtě nechtě napodobují.

Hrubé nadávky, řev a potom facky, kopance nebo i rány pěstmi. Tak se teď baví teenageři na západě Slovenska, jak dokazují videa šířící se po sociálních sítích. Upozornila na to TV Markíza s tím, že do poprasku ohledně mučení 11leté dívky staršími dětmi z 2. ledna problém málokdo řešil.

Mládež se podle expertů k násilí zpravidla uchyluje ze msty, s jejímiž příčinami však oběti nemívají nic společného.

"Snažíme se pochopit důvody té krutosti. Spouštěcí mechanismy v případě agresivity dětí často mluví o tom, že každá facka, kterou dítě dá, je facka, kterou někomu vrací. A není to ten, komu ji dává. Ve většině případů se hledá patologie v rodině nebo nějaké narušené vazby, nevyřešené vztahy a podobně," vysvětlil Tibor Roman, odborník na agresivitu dospívajících.

Související obsah

Jedna z dívek, která několika bitkám přihlížela, přiznala, že násilí často předchází experimenty s návykovými látkami. "Zábava vypadá asi takhle: opít se, nahulit se a mít srandu. Potom mít mezi sebou hroty, jedna facka, druhá facka a jít domů. Tak to většinou probíhá. Jsou i dny, kdy tu byly drogy, alkohol a všechno. Hlavně jsou to takové kombinace jako LSD nebo tráva, anebo se strašně opít a k tomu si dát ještě nikotin," popsala.

Podle Romana má zásadní vliv na násilnické chování dětí jejich nejbližší okolí. "Každá parta má svoje pravidla, podle kterých jsou její členové přijímaní a musí se všichni chovat stejně. Pokud je tam jeden, který vykazuje známky násilnické patologie, ostatní se musí přizpůsobit," pokračoval.

Související obsah

Na sociálních sítích vznikají profily, na kterých se s videi obchoduje. "Bohužel to není nic nového. Mladí lidé žijí daleko víc ve virtuální realitě než v reálném životě," doplnil Roman.

Bratislavští kriminalisté útok na 11letou dívku, kterou zbili, vysvlékli a nalili alkoholem, vyšetřuje jako loupež. Tento týden přibylo trestní stíhání i za ublížení na zdraví a výtržnictví. 

Videa se z internetu nedaří odstranit. "Myslím si, že teď to má úplně každý. Protože fakt si to všichni posílají mezi sebou, i já to mám," uzavřela teenagerka z Miloslavova.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz