Zahraničí

NATO a Rusko jednali o situaci ve východní Evropě. Dohoda je daleko

Jednání mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem zatím žádný výrazný posun nepřineslo. Obě strany trvají na svých odlišných požadavcích.

Situace mezi oběma stranami je velmi složitá. Rusko požaduje záruky, že se Ukrajina nikdy nestane členem NATO a chce, aby aliance stáhla své jednotky a zbraně ze zemí východního bloku.

Šéf NATO Jens Stoltenberg uvádí, že i když aliance chce, aby obě strany dosáhly pokroku a aby se situace zklidnila, NATO nesleví ze svých principů a na podmínky Moskvy nepřistoupí.

Moskva tvrdí, že NATO ignoruje její návrhy na zmírnění napětí, a tím vytváří půdu pro incidenty. Rusko prý může použít i vojenské prostředky. U ukrajinských hranic je v tuto chvíli zhruba 100 000 ruských vojáků a v některých příhraničních oblastech se tento týden konají vojenská cvičení.

Související obsah

NATO zvažuje, že by v případě ruského útoku na Ukrajinu vojenskou přítomnost v zemích svého východního křídla naopak posílilo.

Ruští diplomaté před jednáním naznačovali, že by rozhovory mohly velmi rychle skončit, do určité míry je tak pozitivním výsledkem to, že se tak nestalo.

Šéf NATO Stoltenberg uvedl, že bude usilovat o další jednání s Ruskem. Ve čtvrtek navíc pokračují bilaterální rozhovory mezi Spojenými státy a Ruskem.

Reportér Patrik Balcar sleduje situaci na Ukrajině:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz