Zahraničí

Britskému premiérovi hrozí konec. Kvůli večírku v době lockdownu

Britského premiéra Borise Johnsona vyzývají politici z jeho vlastní strany k rezignaci. Šéf vlády se přiznal, že v roce 2020, kdy v zemi platila přísná protikoronavirová opatření, pořádal večírek. Omluva jeho kolegům ale nepřišla jako dostatečná náprava a chtějí, aby skončil.

Britské noviny ve čtvrtek na svých titulcích mají napsáno "Ostuda" či "Budoucnost britského premiéra na hraně." K odchodu premiéra vyzývá nejen opozice, ale i lidé z jeho vlastních konzervativních řad.

"Podle mě už jako lídr konzervativní strany nemůže pokračovat, nemůže být premiérem a požadovat od lidí, aby dodržovali pravidla vydaná jeho vládou, když to nedělal ani on," myslí si lídr skotských konzervativců Douglas Ross.

Naštvaná je i britská veřejnost. Zatímco Johnson na zahradě sídla premiérů v Downing Street 10 v květnu roku 2020 popíjel s přáteli, Britové nemohli ani na pohřeb svých milovaných. "Měla jsem v té době pohřeb své matky. Nemohla jsem ji držet za ruku, když umírala. Měla covid a čekali jsme, až umře, až bude pohřeb. Nemohla jsem ani přijít vyjádřit svůj smutek," uvedla naštvaná Britka.

Související obsah

V příštích týdnech by mohl Johnson čelit hlasování o nedůvěře. Jeho omluva v parlamentu mnohým nestačila. "Mrzí mě, že se celá ta událost stala. Hořce si to vyčítám a přeji si, abychom to mohli změnit. Omlouvám se za to a budu se omlouvat i dál," prohlásil britský premiér.

Kauza nemusí být posledním hřebíkem do rakve jen premiéra, ale celé strany toryů. Poprvé po téměř deseti letech vede v zemi podle průzkumů u veřejnosti opoziční Labouristická strana.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz