Koronavirus

Začneme ke covidu přistupovat jako k běžné chřipce? V Británii už ho tak berou

Poprvé od začátku koronavirové pandemie začaly některé státy přistupovat k opatřením odlišně. Například ve Španělsku chtějí přestat zveřejňovat denní přírůstky nakažených, ve Velké Británii zase začínají covid-19 brát jako obyčejnou chřipku.

Omikron se světem šíří jako vlna tsunami, ale i tak se snad začíná blýskat na lepší časy. "Ve Velké Británii už dochází k sestupu a ukázalo se, že nemocnice nebyly zatíženy, tak jak se očekávalo. To je rozhodnutí, které budou postupně řady jiných zemí akceptovat a začneme k tomu přistupovat jako k běžné respiraci," prohlásil epidemiolog Roman Prymula.

Ve Španělsku už nechtějí počítat nakažené, Izrael zase po téměř dvou letech otevírá hranice turistům. Podle odborníků bychom k onemocnění covid-19 mohli přistupovat podobně jako k chřipce poté, co skončí vlna varianty omikron.

"Takže se v podstatě vrátíme k normálu. Ten, kdo bude chtít nosit respirátor pro vlastní ochranu, ho bude moct nosit, ale nebude to povinné," myslí si epidemiolog Václav Hořejší.

Související obsah

​Ministerstvo zdravotnictví je zatím ale s podobným scénářem opatrné. Za úterý totiž přibylo přes 12 tisíc nakažených, což je nejvíce od poloviny prosince. V nemocnicích se zatím nárůst počtu nakažených neprojevil. Úterních 2216 hospitalizovaných je nejméně od začátku listopadu

Mezi nakaženými už v Česku dominuje mutace Omikron. Někteří odborníci by touto variantou viru nechali společnost dokonce promořit. "Já bych to otevřel hned, protože té omikronové vlně se neubráníme. Já bych tu nákazu omikronem dokonce bral jako další boster," řekl biochemik Zdeněk Hostomský.

Související obsah

​"Covid přestává být tak dramatický. Nicméně v souhrnu je to pořád nebezpečné onemocnění," uvedl virolog Jiří Černý.

I Slovensko pokračuje v uvolňování opatření. Naopak v Německu, Rakousku, Itálii a ve Švédsku je zpřísňují.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz