Zahraničí

Princ Andrew už není pod královskou záštitou. Vrátil také všechny vojenské hodnosti

Buckinghamský palác ve čtvrtek oznámil, že princ Andrew už není pod královskou záštitou a nemá žádné vojenské hodnosti. Všechny je vrátil královně s jejím souhlasem. Nebude tak už moci užívat titul "Jeho královská Výsost". Královnino rozhodnutí souvisí s případem Virginie Giuffreové, kterou měl princ Andrew zneužívat, když byla nezletilá.

Princ Andrew čelí ve Spojených státech soudu kvůli tomu, že měl před 20 lety sexuálně napadnout Virginii Giuffreovou, když jí bylo 17 let. Guiffreová prince Andrewa viní ze zneužívání, které měl zprostředkovat americký finančník Jeffrey Epstein a jeho spolupracovnice Ghislaine Maxwellová. Princ obvinění odmítá, ale soud ve středu zamítl jeho žádost na zrušení žaloby.

"Vévoda z Yorku se nebude nadále účastnit veřejných aktivit a bude se v tomto případu hájit jako soukromá osoba," uvedl ve čtvrtek Buckinghamský palác v oficiálním prohlášení. Proti odebrání vojenských hodností nemělo nic ani ministerstvo, podle něj jde o záležitost paláce.

Související obsah

Podle BBC všechny role prince Andrewa teď budou rozděleny mezi ostatní členy královské rodiny. Přestane také užívat titul "Jeho královská Výsost". Podle zdroje z princova okolí se princ Andrew bude i nadále bránit proti obviněním Virginie Giuffreové.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Krátká zpráva

Nikdo z vlády na olympiádu nepojede, oznámil premiér Fiala

Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle jeho slov se tak Česká republika připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Píše se na Deník.cz