Domácí

Největší změny v úhradách za několik let. Pojišťovny proplácí více věcí. PŘEHLED

Od ledna tohoto roku začala platit novela zákona o zdravotním pojištění. Zdravotnictví tak zaznamenalo největší změny v úhradách za posledních několik let. Zjistěte, co vám nově může pojišťovna proplatit.

Návštěva zubaře a ortodoncie

Od ledna došlo vlivem novely zákona o zdravotním pojištění k několika velkým změnám. Ty pocítíte především při návštěvách zubaře či ortodontisty. Pojišťovny nově přispívají na kvalitnější koruny a zubní náhrady, proplácet mohou také v některých případech i rovnátka, a to bez ohledu na věk.

Co všechno se mění?

  • místo zastaralých čepových korunek se budou proplácet estetické plášťové z kompozitního plastu
  • nové příspěvky na modernější náhrady a korunky
  • rovnátka zdarma i pro dospělé, pokud mají vážný zdravotní problém
  • více peněz za rovnátka pro dospělé, pokud jsou důvody estetické
  • věkové hledisko – např. pacienti do 18 let budou mít nově plně hrazenou korunku estetickou plášťovou z keramiky
  • změna životnosti výrobků, a tím i frekvence úhrad – u korunek z pěti na osm let

Důležité je upozornit, že od ledna bude práce ortodontistů hrazena pouze u dětí a mladistvých do 22 let věku. Hrazen bude u některých typů onemocnění také materiál na rovnátka, informuje web Vitalia.

​Zmražení vajíček a umělé oplodnění

Zdravotní pojišťovny od tohoto roku platí ženám umělé oplodnění až do 40. roku života. Změny se dočkaly také onkologické pacientky, které si chtějí kvůli léčbě zmrazit svá vajíčka. Léčba onkologicky nemocných může totiž ovlivnit jejich kvalitu a případně způsobit i problémy s oplodněním. Dříve za zmražení musely ženy platit desítky tisíc korun.

Související obsah

Očkování

Změny v hrazení se dočkalo také očkování. Od ledna mají všichni lidé nad 50 let pojišťovnou hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě. Senioři nad 65 let mají navíc hrazené očkování proti chřipce, stejně tak zdravotníci. Pojišťovny proplácí také očkování proti meningitidě pro děti.

Od ledna je hrazené také očkování proti papilomaviru, který způsobuje u žen závažné zhoubné nádory děložního hrdla a další nádorová onemocnění.

Inovativní léky

Podle ministerstva zdravotnictví budou nyní také mnohem dostupnější inovativní drahé léky, které jsou většinou potřeba k léčbě vzácných chorob. Do současné doby se o jejich proplacení mohli pacienti domáhat skrze paragraf 16, který v mnoha případech pojišťovny zamítaly, což už by se teď stávat nemělo. Mezi takové nemoci se řadí třeba cystická fibróza nebo ALS (amyotrofická laterální skleróza).

Domácí péče

Změnou prošla i domácí péče, kterou bude možné nově pacientovi předepsat i bez předchozí hospitalizace v nemocnici. Sestry budou navíc moci předepsat některé zdravotnické prostředky, každopádně po domluvě s ošetřujícím lékařem.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz