Zahraničí

Ukrajinu zasáhl kybernetický útok, stále se spekuluje o možné ruské invazi

Ukrajinu zasáhl kybernetický útok, při kterém přestaly fungovat internetové stránky tamních úřadů včetně ministerstva zahraničí. Podle ukrajinských úřadů za to může být zodpovědné Rusko. Zároveň se ale dál spekuluje i o chystané ruské invazi.

Západní média v současné době mluví o tom, že by ruská invaze měla nastat v zimě, možná už v lednu. Důvodem je to, že půda je zmrzlá a měla by usnadnit pohyb tanků a obrněných vozidel.

Mnozí Ukrajinci stále doufají, že invaze nebude, ale ukrajinská armáda se však připravuje. Místní média ukazují, jak na hranicích vznikají protitankové příkopy, které by mohly případnou invazi zpomalit.

Vše ale může záležet na výsledku jednání Severoatlantické aliance a USA s Ruskem. Rusko oznámilo, že od Spojených států a NATO chce písemné odpovědi na své požadavky a věčně prý čekat nebude. Rusko mimo jiné požaduje garanci toho, že se Ukrajina nikdy nestane členem aliance.

Související obsah

​Boje navíc stále pokračují na Donbasu. Slovjansk a Kramatorsk patřily mezi první města, která v roce 2014 ovládly proruské jednotky. Ukrajinská armáda je dobyla zpět až téměř po třech měsících. Kramatorsk leží asi 70 kilometrů od takzvané linie doteku, ta odděluje území, které ovládá ukrajinská armáda od toho, které ovládají proruští separatisté.

Většina místních nerada slyší pojem boje se separatisty. "Ta válka je s Rusy, je to válka s Ruskou federací, nebojujeme proti vnitrostátním separatistům," prohlásil dobrovolný voják Roman Balabojko.

Balabojko se narodil v Luhanské oblasti, asi deset kilometrů od ruských hranic. V roce 2014 se rozhodl bránit Ukrajinu. "Tou dobou jsem žil ve městě Družkovka. Když ho osvobodila ukrajinská vojska, zapsal jsem se do armády jako dobrovolník," prohlásil Balabojko.

 Většina místních stojí za ukrajinskou armádou. Během téměř osmi let bojů na Donbasu už zemřelo zhruba 14 tisíc lidí.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin o městech Slovjansk a Kramatorsk:

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz