Domácí

V Praze je opět k vidění Dalimilova kronika, vystavena bude pouhé tři dny

Po dlouhých 15 letech je v Praze opět k vidění slavná Dalimilova kronika. Tato nejvzácnější památka Národní knihovny je odborníky považována za zásadní dílo českého písemnictví. Vystavena bude na pouhé tři dny.

Unikátní dokument z počátku 14. století je v těchto dnech k vidění na výstavě v Národní knihovně. "Je to jeden z posledních obrovských nálezů, byla nalezena v roce 2005 a prodána českému státu. Přirovnáváme to prakticky k zázraku, takhle vzácné rukopisy se najdou jednou za padesát let, jednou za století," uvedla kurátorka Renáta Modráková.

Historické dílo je silně vlastenecky laděno, autor se vymezuje vůči cizím vlivům na české země a odmítá například sňatky českých feudálů s cizinkami. Kronika je ale také zahalena rouškou tajemství, dodnes není jasné, kdo to byl tak Dalimil a zda jde o reálnou postavu.

Související obsah

​Existují dvě dochované písemnosti, které se týkají dějin dnes českých zemí a jsou starší, než Dalimilova kronika. Jedná se o Litoměřickou kapitulu a Kosmovu kroniku. Návštěvníci výstavy mohou spatřit také Velislavovu bibli – jedinečnou obrazovou Bibli vytvořenou v letech 1325 až 1349. "Vzácné staré tisky jsou uchovávány v trezorových místnostech, které splňují všechny platné bezpečnostní normy," dodala Modráková.

Výstava potrvá do konce měsíce, ale nejcennější listy budou vystaveny jen do neděle a poté poputují zpět do trezoru.

Jan Houška, TN.cz, Přemysl Kosejk TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz