Zahraničí

V Pacifiku vybuchla podmořská sopka. Ostrované se museli evakuovat

Nedaleko tichomořského souostroví Tonga vybuchla podmořská sopka. Země vydala kvůli erupci varování před tsunami a lidé žijící u pobřeží se museli evakuovat. Informovaly o tom v sobotu agentury AP a Reuters.

U souostroví Tonga, kde žije asi 105 000 lidí, vybuchla v pátek podmořská sopka Hunga Tonga. Erupce způsobila tsunami vysokou 1,2 metru. K pobřeží hlavního města Nuku'alofa, které je od sopky vzdálené asi 65 kilometrů, pak dorazily vlny o výšce 80 centimetrů. Informovala o tom agentura Reuters.

Na satelitních snímcích bylo vidět, jak se nad mořskou hladinou zvedl až pět kilometrů široký oblak popela, páry a sopečných plynů. Dosahoval výšky zhruba 20 kilometrů.

Související obsah

Varování před tsunami vydaly také nedaleké ostrovní státy Fidži a Samoa. Na Americké Samoi přílivové vlny dosahovaly okolo 60 centimetrů. Lidé se tam mají vyhýbat pobřeží kvůli silným proudům a nebezpečným vlnám, píše agentura AP.

Agentura AP také s odkazem na ostrovní média uvedla, že tongský král Tupou VI. byl evakuován z jeho paláce, který se nachází blízko pobřeží. S evakuací měl pomáhat konvoj policejních a armádních vozidel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz