Zajímavosti

Už žádné slzy. V Evropě jde na trh speciální odrůda neslzavé cibule

Už žádné slzy. V Evropě jde na trh speciální odrůda neslzavé cibule
Zdroj: Profimedia

Pálení očí a slzy zažil u krájení cibule snad každý. Ve Velké Británii si řekli, že těmto útrapám učiní konec a od příštího týdne bude v tamních supermarketech k dostání speciální neslzavá cibule.

Síť britských supermarketů Waitrose začne od příštího týdne ve svých prodejnách nabízet speciální odrůdu hnědé cibule Sunion, při jejímž krájení nedochází k podráždění oční sliznice. Nová odrůda míří na trh se sloganem "ani jedna slza" a její šlechtění trvalo údajně přes 30 let.

Podrážděné oči při krájení cibule prý způsobují britským kuchařům každodenní útrapy. Mezi metody, jak slzení zabránit, patří například strčení cibule do mrazáku, namáčení ve vodě, nebo dokonce nošení plaveckých brýlí. Sesterský řetězec Waitrose dokonce prodává i speciální brýle s čočkami proti zamlžování, informuje Guardian.

Související obsah

​Vzhledem k tomu, že je cibule základem mnoha pokrmů, mohla by se Sunion i díky sladké chuti stát všestrannou přísadou. Problematická by však mohla být cena, která je až trojnásobná oproti klasické odrůdě. 

Šlechtění neslzavé cibule trvalo desítky let. Poprvé se tato speciální odrůda objevila před čtyřmi lety ve Spojených státech amerických. Cibuli Sunion původně vyvinula německá agrochemická společnost Bayer, ale v současnosti ji vlastní chemická firma BASF. Ta tvrdí, že odrůda není nijak geneticky modifikovaná, že jde o výsledek desetiletí křížení méně štiplavých odrůd cibule.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz