Naše Česko

Za návštěvu památek si letos připlatíme, vstupné podraží až o 15 procent

Za návštěvu památek si v letošním roce připlatíme. Vstupné na hrady a zámky se kvůli zdražování energií a služeb i propadu návštěvnosti zvýší asi o 15 procent. Ani zdražení vstupného ale prý vyšší náklady nepokryje.

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu mají za sebou jeden z nejhorších roků. Kvůli výrazně nižší návštěvnosti přišly o desítky milionů korun.  "Celková návštěvnost výrazně poklesla, tomu odpovídal i pokles přijmu samozřejmě. 30 milionů korun přibližně," řekl kastelán hradu a zámku Český Krumlov Pavel Slavko.

Památkáři navíc musejí řešit rostoucí ceny elektřiny a služeb, které souvisí se zabezpečením objektů a návštěvnickým provozem. Ceny vstupenek se proto v letošním roce zvýší v průměru o 30 korun. "Předpokládáme v tomto roce nárůst výdajů minimálně o 150 milionů korun. Zvýšením vstupného tyto výdaje alespoň částečně pokryjeme," řekla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.

Související obsah

​Třeba na zámku Hluboká už cenu vstupenek zvýšili. Za zimní prohlídkový okruh si návštěvníci připlatí 30 korun. Vyšší ceny prý pokryjí jen asi třetinu nákladů. Památkáři proto budou šetřit i ve spotřebě energie. Návštěvnické trasy na některých hradech a zámcích budou otevřené jen ve vybraných dnech a časech.

"My v této chvíli teprve skládáme rozpočet na rok 2022, takže uvidíme, ale je přirozené, že šetřit určitě budeme," uvedl kastelán zámku Hluboká nad Vltavou Martin Slaba.

I přes rostoucí náklady se ale památkáři rozhodli snížit ceny vstupného pro děti do 18 let. Zaplatí 40 procent základní ceny. Kasteláni věří, že návštěvníků v letošním roce opět přibude. Nalákat je chtějí na nové prohlídkové trasy i kulturní program. Kompletní novinky představí památkáři v březnu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz