Zahraničí

Princ Harry tvrdí, že se nemůže vrátit domů. Obrátil se proto na soud

Princ Harry tvrdí, že se nemůže vrátit domů. Obrátil se proto na soud
Princ Harry s vévodkyní Meghan. Zdroj: Profimedia

Princ Harry podal stížnost k britskému soudu kvůli zamítnutí žádosti o policejní ochranu ze strany britských úřadů. Chtěl prý navštívit svou rodnou zemi, povolení ale nedostal ani pod příslibem, že si náklady uhradí sám. Bez policejní ochrany je ale pro něj návrat do Británie příliš riskantní. Žádá proto o přezkoumání případu.

Když se princ Harry s manželkou Meghan v roce 2020 vzdali svých královských povinností a přestěhovali se do Kalifornie, přišli i o ochranku placenou z peněz britských daňových poplatníků. Ostrahu si tak nyní musejí hradit z vlastní kapsy. S tím by nebyl žádný problém, jenže návrat do vlasti s sebou přináší zvýšená rizika, kterým chtěl vévoda ze Sussexu zamezit policejní ochranou. Při podávání žádosti ale nečekaně narazil. Britské úřady ji zamítly.

Právník prince v sobotu řekl, že Harry se chystá navštívit svou domovskou zemi a chce s sebou vzít i děti Archieho a Lilibet, ale to je bez policejní ochrany příliš riskantní. Soukromý bezpečnostní tým v USA je sice podle vévody spolehlivý, nemůže se ale na něj plně spolehnout při cestách do Velké Británie. Nemá prý adekvátní jurisdikci v zahraničí ani přístup k britským zpravodajským informacím.

"Vévoda a vévodkyně ze Sussexu osobně financují soukromý bezpečnostní tým pro svou rodinu, ale tato bezpečnost nemůže napodobit nezbytnou policejní ochranu potřebnou ve Spojeném království," stojí v prohlášení. "Bez takové ochrany se princ Harry a jeho rodina nemohou vrátit domů," píše se dále. 

Související obsah

​I proto se princ rozhodl podat stížnost k britskému soudu. Žádá o přezkoumání případu, informuje agentura AP.

"Velká Británie bude vždy domovem prince Harryho a zemí, ve které chce, aby jeho žena a děti byly v bezpečí," uvádí se v prohlášení. V tom mimo jiné stojí, že Harryho bezpečnost byla "ohrožena kvůli absenci policejní ochrany" už během krátké návštěvy Spojeného království v červenci, kdy jeho auto pronásledovali fotografové při odjezdu z charitativní akce.

V žalobě dále stojí, že Harry poprvé nabídl zaplacení britské policejní ochrany pro sebe a svou rodinu v lednu 2020 během rozhovorů s královnou o budoucnosti Sussexů. Nabídka ale "byla odmítnuta". Britská vláda uvedla pouze, že její bezpečnostní systém je "přísný a přiměřený". Zároveň odmítla komentovat jakékoli soudní řízení.

Sedmiměsíční dcera Harryho a Meghan Lilibet se tak ještě stále nesetkala se svou prababičkou, královnou Alžbětou II. ani s dalšími členy královské rodiny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz