Domácí

Z vězně ombudsmanem pacientů. Rath už nastartoval novou kariéru

Necelý týden po propuštění z vězení se David Rath, odsouzený za korupci, stal ombudsmanem pacientů pro Prahu a střední Čechy. Do funkce ho jmenoval Svaz pacientů, který o jeho podmíněné propuštění z věznice požádal.

Z vězně ochráncem pacientů. David Rath se na svobodě ještě příliš neohřál, ale už startuje novou kariéru. Žádost o jeho propuštění podal Svaz pacientů ČR, který mu hned nabídl neplacenou funkci.

"Jednou z těch nabídek bylo, když to propuštění dopadne, jestli bych se svazem spolupracoval jako ochránce práv pacientů. Mně se ta myšlenka velice líbila," prozradil Rath.

Hájit práva pacientů bude pro začátek v Praze a ve Středočeském kraji. Pokud se osvědčí, má s ním prezident svazu Luboš Olejár další plány. "Teď jsme chtěli odborníka přes posuzování zdravotního stavu," řekl pro TV Nova. "Určitě v těch prvních měsících to bude výhradně komunikace přes internet. Fyzicky to nezvládnu," přiblížil Rath.

Související obsah

​Kromě pozice ombudsmana pacientů bude také působit jako praktický lékař v Hostivici nebo lékař v brněnské vazební věznici.

Svaz pacientů, který Olejár vede, přitom v roce 2005 v otevřeném dopise premiéru Paroubkovi kritizoval hrubý přístup tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha. Například tvrdil, že Rath přikázal ředitelům nemocnic omezit poskytování zdravotní péče s cílem ušetřit. "Jak byl zarputilý tehdy ušetřit pojišťovnám, dokonce v té době vyhlašoval nucenou správu na VZP, tak aby byl tak zarputilý i pro tu situaci pomoci pacientům," prohlásil prezident svazu.

Rath byl odsouzen za korupci na sedm let, odseděl si zhruba polovinu. Peněžitý trest dosud neuhradil. Ve druhé větvi případu soudní proces stále běží, a tak se Rath může do vězení znovu vrátit.

Na případnou kritiku je Rath připravený. "Čekám, že někomu se to třeba líbit nemusí, to je asi normální, že ne všechno se zalíbí všem," reagoval. "On potřebuje, aby se o něm nehovořilo v souvislosti s jeho kauzami. Potřebuje, aby se o něm mluvilo jako o moudrém odpovědném panu doktorovi," vysvětlil politolog Lukáš Jelínek.

"Musíme rozlišit toho opravdového ombudsmana, neboli veřejného ochránce práv, a to, čím se stal teď pan doktor Rath," upozornil odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál.

Druhou větví korupční kauzy se bude odvolací vrchní soud zabývat v dubnu.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz