Zahraničí

Tongu po výbuchu sopky pokryl prach. Vlna tsunami smetla většinu domů

Tichomořské souostroví Tonga se vypořádává s následky sobotního výbuchu podmořské sopky. Skutečná výše škod ještě není známá. Tamní vláda událost označila za "bezprecedentní katastrofu".

Letadla i armádní lodě míří na souostroví Tonga v Tichém oceánu z Nového Zélandu i Austrálie. I přesto zůstává království poničené sobotním výbuchem sopky téměř odříznuté od světa. Tamní vláda označila událost jako nevídanou katastrofu. Tsunami zničilo některé menší odlehlejší ostrovy. Na jednom z nich byly poničeny všechny domy, na dalším zůstaly pouze dvě budovy.

První snímky zničeného území se podařilo pořídit novozélandským záchranářům. Země je kompletně pokryta vrstvou prachu, kvůli kterému letadla nemohou přistát. Podle novozélandského ministra obrany by se to mohlo podařit nejdříve ve čtvrtek.

Související obsah

"Provedeme rozbor vzduchu nad územím a o výsledcích budeme informovat tamní vládu. Prach situaci samozřejmě ztěžuje," uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Problém s přistáváním tak mají vyřešit právě armádní plavidla. Z Nového Zélandu na Tongu by měla plout tři dny. Vezou tam 250 tisíc litrů pitné vody. Každý den navíc dokážou díky filtračnímu systému vyprodukovat dalších 70 tisíc litrů. Záchrannou loď už vyslala také Austrálie.

Známý zatím není ani počet zraněných. Oběti jsou prozatím nahlášené tři. Jednou z nich je 50letá provozovatelka útulku. "Poskytovala přístřešky a péči toulavým psům. Snažila se pro ně nalézt nový domov. Je mi jasné, že k této hrozné nehodě došlo, když se je snažila před tsunami zachránit," uvedl bratr zesnulé Nick Eleini.

Pomocnou ruku nabídlo i OSN. Království Tonga se ale obává zavlečení covidu-19 do země, a tak pomoc, která na ostrovy míří, bude nejspíš muset nejdřív do karantény. I nadále zůstává přerušené telefonní i internetové spojení.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz