Zahraničí

S humanitární pomocí se dostal na souostroví Tonga i koronavirus, premiér vyhlásil lockdown

S humanitární pomocí se dostal na souostroví Tonga i koronavirus, premiér vyhlásil lockdown
Zdroj: profimedia.cz

Více než dva roky pomáhala odlehlost tichomořského souostroví Tonga udržet covid-19 na uzdě. Sopečná erupce a následná tsunami z minulého měsíce však vyvolala nutnost humanitární pomoci, se kterou se na ostrovy dostal i koronavirus, informuje agentura Associated Press.

Tonga je zatím jedinou z několika tichomořských ostrovních zemí, ve které byly zaznamenány první ohniska nákazy koronavirem za poslední měsíc. Sílí obavy, že by se její omezené systémy zdravotní péče mohly rychle přetížit a že odlehlost, která byla dříve výhodou, by nyní mohla pomoc zkomplikovat.

"Je jasné, že pokud v zemích, které již mají díky nouzové situaci nebo katastrofě velmi vytížený a křehký zdravotní systém, dojde k potenciálnímu zavlečení viru, bude to nezměrně horší než stávající vypjatá situace," řekl John Fleming, šéf zdravotnictví Červeného kříže v Asii a Tichomoří.

Národ se 105 000 obyvateli zaznamenal v říjnu loňského roku pouze jediný případ covidu-19 od začátku pandemie. Podle AP se jednalo o misionáře Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, který se na ostrov vrátil z Afriky přes Nový Zéland. Tyto okolnosti vyvolaly u úřadů diskusi, zda mezinárodní pomoc na souostroví vůbec vpustit.

Navzdory všem přísným opatřením při vykládce lodí a letadel z Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Británie a Číny byli v úterý pozitivně testováni dva tonžští muži, kteří v přístavu manipulovali se zásilkami. Oba byli přesunuti do izolace, avšak mezi 36 potenciálními kontakty byla pozitivně testována i manželka a dvě děti, uvedl místní zpravodajský server Matangi Tonga.

"Nejvyšší prioritou jsou nyní blízké kontakty těchto pozitivních případů od 29. ledna," řekl tamní ministr zdravotnictví Saia Piukala. Zatím není jasné, s kolika lidmi mohli přijít do kontaktu, ale vláda zveřejnila seznam míst, kde se virus mohl šířit, včetně kostela, několika obchodů, banky a mateřské školy.

Premiér Siaosi Sovaleni řekl novinářům, že někteří z pěti infikovaných začali vykazovat příznaky a byli umístěni do karantény ve zdravotnickém zařízení. Ve středu večer vyhlásil zatím neomezený lockdown. Toto opatření by pro tamní obyvatele mohlo být obzvláště náročné, protože většina z nich byla od sopečné erupce bez připojení k internetu, neboť byl přerušen jediný optický kabel v zemi.

Zatím není známé, jaká varianta viru se na souostroví Tonga dostala. Ani to, kdo ji přivezl. Námořníci na palubě australské humanitární lodi HMAS Adelaide hlásili vypuknutí epidemie na palubě s téměř dvěma desítkami nakažených, ale úřady uvedly, že tato loď byla vyložena v jiném přístavišti. Nákazu hlásili také členové posádky na palubě humanitárních letů z Japonska a Austrálie.

Podle Our World in Data je asi 61 % místní populace plně očkováno, ale protože země dosud nezaznamenala žádné případy infekce, nebude patrně existovat žádná přirozená imunita. A není jasné, kdy očkování proběhlo, aby vakcína stále měla žádoucí efekt, řekl indonéský epidemiolog Dicky Budiman. Zkušenosti z dřívějška naznačují, že pokud virus zasáhne takovou zemi, počet hospitalizací je velmi vysoký, řekl epidemiolog a doporučil, aby vláda okamžitě začala nabízet posilující dávky včetně očkování mladších dětí.

To se již začíná projevovat na Šalamounových ostrovech, které 19. ledna ohlásily své první komunitní ohnisko. S nízkou proočkovaností populace se virus rychle šíří a Červený kříž hlásí, že nyní je evidováno více než 780 případů a pět úmrtí souvisejících s covidem-19. Podobná situace panuje na Fidži a případy byly poprvé hlášeny také v zemích Kiribati, Samoa a Palau.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz