Zajímavosti

Deset nejbohatších za pandemie zdvojnásobilo jmění. Většina lidí chudla

Deset nejbohatších za pandemie zdvojnásobilo jmění. Většina lidí chudla
Elon Musk Zdroj: Profimedia

Za skoro dva roky pandemie se zvyšovala hodnota jmění miliardářů. Deset nejbohatších mužů svá jmění dokonce zdvojnásobilo. Zbytek světa ale zchudl.

Nejbohatší dál bohatnou. Za poslední dva roky narostlo jmění 2 755 světových miliardářů více než za předchozích 14 let dohromady. Od začátku pandemie navíc přibyl nový miliardář každých 26 hodin, upozornila v pondělí charitativní organizace Oxfam.

Většina lidí ale během pandemie zchudla. Podle Oxfamu se do chudoby na celém světě propadlo 160 milionů lidí. Mohou za to podle organizace špatně nastavené podpůrné programy, které lidem nenahradily výpadek příjmů při lockdownech. "Nerovnost je smrtelná. Podle našich odhadů přispívá ke smrti 21 300 lidí denně, tedy jednoho člověka za čtyři vteřiny," uvedla charita ve své zprávě.

Nejbohatších deset lidí na planetě má podle Oxfamu větší jmění než nejchudších 3,1 miliardy. Kdyby utratili milion dolarů (asi 21 milionů korun) denně, vydržely by jim peníze dalších 414 let. Za jejich prudké bohatnutí v poslední době může podle organizace zvyšování cen na akciovém trhu, nárůst monopolů, privatizace a nedostatečné daně pro korporace.

Související obsah

Miliardáři se obhajují tím, že jejich bohatství přispívá chudším například prostřednictvím charitativních darů. Nejbohatší muž světa Elon Musk například tvrdí, že díky jeho jmění se rozvíjí oblast cest do vesmíru. Zároveň nabídl, že pokud mu OSN ukáže, jak mohou jeho peníze konkrétně pomoct v boji s hladem, udělá to. Poté, co šéf Světového potravinového programu zveřejnil plán, se Musk k tématu veřejně nevyjádřil. 

Nerovnost se podle Oxfamu prokázala i při distribuci vakcín. Nejbohatším zemím jich šlo 80 procent, těm nejchudším méně než procento. Narůstaly také rozdíly mezi muži a ženami. Podle organizace se miliony žen vzdaly práce či vzdělání, aby se mohly starat o rodinu. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz