Zahraničí

Signál 5G nám bude narušovat navigaci, varují letecké společnosti

Deset amerických leteckých společností varuje před středečním zapnutím 5G signálu. Společnosti se totiž obávají, že jim bude narušovat v letadlech navigaci. Žádají tamního ministra dopravy Petea Buttigiege, aby signál nebyl v okolí některých letišť.

Ve středu hodlají ve Spojených státech společnosti Verizon a AT&T zapnout 5G signál. Toho se ale obávají letecké společnosti. Mají strach, že jim bude narušovat navigaci. Napsaly už dokonce dopis tamnímu ministrovi dopravy, uvedla BBC.

Společnosti tedy žádají, aby signál nebyl blíže než asi dvě míle od důležitých letišť. "Je potřeba okamžitě zasáhnout, abychom se vyhnuli problémům pro přepravce, dodavatelské řetězce a dodávku potřebného zdravotnického materiálu," napsali šéfové American Airlines, Delta Air Lines and United Airlines.

Související obsah

Podle BBC jsou jednání s americkou vládou nejistá. Už dříve před podobnými problémy varovaly firmy Boeing a Airbus. Výrobci letadel řekli, že po spuštění bude muset spousta letadel přistát. "Kromě chaosu, který to může způsobit doma, hrozí i nebezpečí uvíznutí desetitisíců Američanů v zahraničí," varují aerolinky.

Sdružení zastupující společnosti poskytující bezdrátové komunikace CTIA ubezpečilo, že 5G je bezpečné a velké problémy by způsobovat nemělo. Letecké společnosti podle něj zbytečně nahánějí lidem strach a zkreslují fakta. Už dříve zapnutí signálu firmy Verizon a AT&T odkládaly. Znovu to dělat nechtějí

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz