Domácí

Jablonečtí se nepřihlásili k poplatku za popelnice. Hrozí jim vysoké pokuty

Radnice v Jablonci řeší velký problém. Podle nového zákona musela změnit vyhlášku ohledně svozu komunálního odpadu. Téměř 6 000 lidí se tak mělo do půlky ledna přihlásit k poplatku, ale asi třetina to neudělala. Místním teď hrozí vysoké pokuty.

Jablonec jako jedno z posledních měst v Libereckém kraji neuplatňoval paušál, ale lidé platili za popelnici. Jenže kvůli novele zákona o odpadech musela radnice schválit novou vyhlášku.

"Jedná se o nový zákon o odpadech, který neumožňuje pokračovat ve smlouvách, které 25 let v Jablonci platily. Chceme ekonomickým nástrojem investovat do kultivace kontejnerových stání a do možnosti zamykatelnosti nádob. Máme v evidenci 5 700 nemovitostí na katastru Jablonce nad Nisou, z toho se jich 3 700 registrovalo a u 2 000 zatím evidujeme, že se nezaregistrovaly, my je teď budeme písemně vyzývat, aby tak učinily. Termín byl do 15. ledna 2022," řekl náměstek tamního primátora Milan Kouřil (ANO).

Související obsah

Někteří obyvatelé se už zaregistrovali, mnoho jabloneckých o nové vyhlášce ani neví. Radnice je bude nejprve upozorňovat prostřednictvím doporučených dopisů, pak přitvrdí. Registrační místo je v budově jabloneckého magistrátu.

Jak potvrdily úřednice, prozatím se registrovala zhruba polovina obyvatel padesátitisícového města. "Dneska přišlo pár desítek lidí, ale pořád chodí málo," prohlásila v úterý Sophie Paduchová z oddělení rozpočtu a poplatků. Těm, kteří poplatek za svoz komunálního odpadu neuhradí včas, hrozí od radnice až půlmilionová pokuta.

Přemysl Kosejk, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz