Koronavirus

Smrt křečkům. V Hongkongu jich utratí tisíce kvůli nákaze prodavače

Smrt křečkům. V Hongkongu jich utratí tisíce kvůli nákaze prodavače
Muži v ochranných oblecích vtrhli do zverimexu a všechny křečky zabavili Zdroj: Profimedia

Kvůli podezření, že se prodavač ve zverimexu mohl nakazit covidem-19 od křečka, rozhodly v úterý úřady v Hongkongu o utracení dvou tisíc zvířátek po celém městě. Obyvatelům bylo doporučeno, aby se nelíbali s žádnými domácími mazlíčky.

Hongkong zavedl stejně jako celá Čína nulovou toleranci covidu. Na to nyní doplatili křečci.

Začalo to pozitivním testem na variantu delta, který měl prodavač ve zverimexu Little Boss. Hygiena otestovala stovky prodávaných zvířat a infekci odhalila u 11 křečků. Nakazil se též jeden ze zákazníků a jeho manželka, informovala zahraniční média.

Úřady začaly konat. Zabavily všechny křečky a další malé hlodavce a rozhodly o jejich utracení. Všichni, kdo si zde od konce prosince koupili křečky, byli vyzváni, aby je odevzdali a byla jim nařízena karanténa. Zabaveni byli i křečci v dalších 34 obchodech a skladech po celém městě, celkem se "preventivní opatření" v podobě trestu smrti týká asi dvou tisíc zvířátek. Velké štěstí měli králíci nebo činčily, u žádného z těchto zvířat se infekčnost nepotvrdila.

Hongkong se stal pro křečky horkou půdou Zdroj: Profimedia

​Když muži v ochranných oblecích vtrhli do obchodu a odnášeli krabice plné zvířat, shromáždil se před vchodem dav protestujících. Tisíce lidí rovněž podepsaly petici za jejich záchranu.

Místní činitelé tvrdí, že křečci mohli přenést covid na prodavače. Neexistuje přitom žádný vědecký důkaz, že by se člověk snadno nakazil od zvířete, přestože byl virus odhalen u mnoha domácích zvířat jako jsou psi, kočky či fretky, uvedla BBC.

Související obsah

​Šéfka zemědělství autonomního Hongkongu Leung Siu-fai oznámila, že hodlá uzákonit zákaz dovozu a prodeje křečků a dalších drobných savců. Těm, kteří mají domácí mazlíčky, doporučila dodržovat přísnou hygienu a "vyvarovat se líbání zvířat". Varovala zejména majitele zbylých křečků, kteří nebudou utraceni, aby je v žádném případě nevynášeli z domova. Na oplátku slíbila, že zabavená zvířata budou usmrcena "humánně".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz