Počasí

VÝSTRAHA: Česko bude bičovat silný vítr. Řidiče potrápí i sněhové jazyky

Klidné počasí v Česku nevydrží příliš dlouho. Část Česka potrápí silný vítr a sněhové jazyky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahy.

Od čtvrtečních tří hodin ráno do 18:00 meteorologové varují před silným větrem v celém Česku. Nárazy budou místy dosahovat až 70 kilometrů za hodinu.

"Doporučujeme zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení. Na horách je nutné omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií," radí odborníci.

Výstraha před větrem:

Výstraha před větrem Zdroj: ČHMÚ

V platnosti je také výstraha před sněhovými jazyky od čtvrtečních tří hodin ráno do pátečních 18:00 pro Jihočeský, Karlovarský, Liberecký kraj a Vysočinu a část Plzeňského, Ústeckého, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Jazyky se budou tvořit zejména v polohách nad 500 metrů.

"Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování je potřeba sledovat dopravní zpravodajství," doplnili experti.

Výstraha před sněhovými jazyky:

Výstraha před sněhovými jazyky Zdroj: ČHMÚ

Předpověď 

"Během středečního odpoledne očekáváme místy jasno nebo polojasno. Večer začne od severozápadu přibývat oblačnosti a postupně se k tomu přidá i sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem. Počasí u nás začne ovlivňovat od severozápadu studená fronta. Po jejím přechodu sem pronikne studený vzduch od severu. Během noci na čtvrtek postupně očekáváme sněžení nebo sněhové přeháňky na většině území," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Větrná situace:

Větrné čtvrteční počasí Zdroj: www.wetterzentrale.de

Ve čtvrtek musíme počítat s četnými sněhovými přeháňkami, které budou výrazně snižovat dohlednost. Sněhová pokrývka se bude tvořit i v nižších polohách. Na horách napadne 10 až 20 centimetrů sněhu. "V kombinaci s čerstvým západním větrem se budou od středních poloh tvořit sněhové jazyky, na horách závěje. Ojediněle se mohou vyskytnout i zimní bouřky. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi −1 až 3 °C, ale naši pocitovou teplotu bude snižovat vítr," upřesnila Honsová.

Sněhová pokrývka:

Sněhová pokrývka se bude tvořit i mimo hory Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Další propad teplot vzduchu přinese pátek. V ranních minimech budou teploty klesat na −3 až −7 °C, při malé oblačnosti bude i −10 °C. Denní teploty se vyšplhají na −3 až 1 °C. Zejména na horách se budou tvořit sněhové jazyky.

Odpolední teploty v pátek:

Víkend ve znamení zimního dechu

O víkendu bude foukat mírný vítr o rychlosti nejčastěji do 20 kilometrů za hodinu. "Řidiči musejí být i nadále ve střehu. Očekáváme občasné srážky, ty budou v nižších polohách i dešťové nebo smíšené. Po ránu se může ojediněle tvořit náledí nebo zmrazky," doplnila Honsová.

V sobotu bude oblačno až zataženo, zejména v Čechách musíme počítat s občasnými sněhovými přeháňkami, na severozápadě území v nižších polohách i s deštěm se sněhem. Na východě území pak bude během dne až polojasno. Ranní teploty klesnou na −3 až −7 °C, ojediněle při malé oblačnosti až na −12 °C. Denní teploty vystoupí na −3 až 1 °C, na Ústecku až ke 4 °C.

Související obsah

Neděle bude oblačná až zatažená s občasnými sněhovými přeháňkami nebo sněžením. V Čechách v nižších polohách se objeví i déšť se sněhem nebo dešťové přeháňky. Ranní teploty klesnou na −3 až −7 °C, ojediněle při malé oblačnosti až na −10 °C. Na severozápadě území se budou pohybovat mezi 1 a −2 °C. Přes den teploměry naměří 0 až 4 °C, na Moravě a ve Slezsku −3 až 0 °C.

Chcete zhubnout přebytečná kila? Vyzkoušejte dietu podle počasí:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz