Zajímavosti

Dlouhá zima a nedostatek světla přeje depresím! Experti prozradili, kdy se to zlepší

Dlouhá zima a nedostatek světla přeje depresím! Experti prozradili, kdy se to zlepší
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Během dlouhé zimy, kterou často doprovází chmurné počasí, bojuje řada lidí s depresemi. Na vině je také zejména nedostatek světla nebo vitamínu D. Podle odborníků vrcholí takovéto špatné období v únoru.

Se začátkem roku kromě depresí roste podle expertů také množství frustrací z hromadících se povinností ze zaměstnání, většina lidí řeší i svou nechuť dodržovat novoroční předsevzetí. Mnozí bojují s rostoucí váhou nebo nízkým sebevědomím a také nálada je často na bodu mrazu.

Situaci navíc nezlepšují ani krátké dny, nedostatek sluníčka nebo nízké teploty. "V únoru pak únava i špatná nálada vrcholí, daří se chřipkám i nachlazením, imunita je oslabená. Nejčastější příčinou zimní deprese zvané také jako SAD (sezonní efektivní porucha) je nedostatek světla," vysvětlili experti.

Související obsah

Porucha má nejčastěji postihovat dospělé ve věku od 20 do 40 let. Projevuje se smutkem, únavou a podrážděním, které doprovází snížená schopnost se soustředit. Na vině je také nedostatek slunečních paprsků, které zásobují organismus vitamínem D.

"Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také naše svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada," uvedla lékařka Michaela Vančatová.

Denní světlo má tak prokazatelně pozitivní vliv na psychiku. Pokud jsme pak během dne dobře naladění, spíme daleko klidněji a cítíme se lépe. A důležitý je pro tělo právě vitamín D.

"Protože daleko více pracujeme v uzavřených místnostech, kam se sluneční světlo hůře dostává, či trávíme hodně času zavření doma, často nám vitamín D začíná scházet. Je v podstatě jakýmsi aktivátorem imunitního systému v těle, je důležitý i pro většinu tělesných pochodů a ovlivňuje nejen zdraví kostí a svalů, ale také mozkovou aktivitu," doplnila Vančatová. Podle odborníků je dostatečnou dobou pro přirozenou tvorbu vitamínu D v našem těle přibližně 10 až 15 minut na slunci.

Podle lékařů má psychické problémy až třetiny Čechů díky pandemii koronaviru (6/2021): 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz