Domácí

Napřímo: Jurečka řekl, jak stát pomůže lidem ohroženým energetickou krizí

Jak stát pomůže lidem, na které dopadá energetická krize, a jak bude vypadat důchodová reforma? To jsou některé z otázek, které ve středu moderátorka Bára Divišová položila ministrovi práce a sociálních věcí. Hostem pořadu Napřímo byl Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Sněmovna před týdnem schválila zvýšení příspěvku na bydlení. Na dávky má také dosáhnout širší okruh lidí. Podle dosavadních odhadů si to vyžádá až tři miliardy korun, odbory ale mají za to, že to stačit nebude.

Senát bude ve čtvrtek rozhodovat o zvýšení příspěvku na bydlení, což je jeden z nástrojů, který má pomoci lidem v energetické nouzi. "Jsou odhady, které hovoří o 220 až 250 tisících lidí, kteří by tu pomoc mohli potřebovat," řekl Jurečka.

Související obsah

Formulář je podle něj velmi jednoduché vyplnit. "Průměrný člověk, který umí pracovat s internetem, je schopen za 15 až 20 minut tu žádost vyplnit. Kdo tu možnost nemá, může žádost podat přímo na úřadu práce," popisuje Jurečka. Na webu bude i kalkulačka, která by měla dát lidem odpověď na to, jestli mohou získat příspěvek na bydlení a v jaké výši.

Zeptáme se také na možné opakování akce Milostivé léto. "Momentálně nestíháme prodloužit Milostivé léto, které končí na konci ledna. Ale na úrovni koalice je dohoda, že bychom Milostivé léto udělali ještě v roce 2022," říká o opakování odpouštění dluhů Jurečka. 

Související obsah

​"Do určité míry obstruují tyto akce i exekutoři. Byť exekutorská komora říká, že tento institut vítá, tak bohužel někteří členové to často obstruují a dost často lidem život komplikují," doplňuje Jurečka.

Důchodová reforma byla pro předchozí vládu priorita číslo jedna a pro současnou je to prioritou také. Jurečka už předesílal, že by ji chtěl předkládat v roce 2024, tedy za dva roky.

"Máme shodu na tom, že chceme minimální důchod, že chceme ocenit zásluhu za výchovu dětí. Ženy mívají nižší důchody, protože část kariéry obětovaly výchově dětí. Pak je potřeba posílit prvek mezigenerační solidarity," popisuje Jurečka a podle něj na všech těchto bodech se shodla celá komise napříč politickým spektrem a neočekává problémy.

Na reportáž z Televizních novin, se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz