Zahraničí

Tsunami u Tongy si vyžádalo nejméně čtyři oběti. Může jich být více

Počet obětí po erupci sopky a následné tsunami na tichomořském souostroví Tonga stoupl na čtyři. Záchranné týmy odklízejí sopečný popel z tamního letiště, aby na ostrovy mohla dorazit humanitární pomoc. Od sobotní erupce se zatím nepodařilo kompletně obnovit internetové a telefonní spojení, nejsou tedy přesně známé škody. Úřady se obávají, že počet obětí ještě poroste.

Souostroví Tonga zasypal sopečný popel, který znemožňuje přistání letadel s tolik potřebnou humanitární pomocí. "Popel je problémem jak pro zdroje pitné vody, jelikož ta se sbírá ze střech, tak pro australské nebo novozélandské letouny, které tam mají letět na pomoc. Na přistávací dráze je vrstva popela," prohlásil mluvčí parlamentu Lord Fatafehi Fakafanua.

Austrálie i Nový Zéland proto vyslaly své armádní lodě. Na souostroví vezou hlavně pitnou vodu, dále potraviny a zdravotnický materiál. Cesta by jim měla trvat tři až čtyři dny.

"Zajistíme vše, co bude potřeba a o co nás Tonga požádá. Je to naše odpovědnost, protože obě země pojí skvělé vztahy. Musíme jim pomoci se znovu postavit na nohy, protože následky té erupce a vlny tsunami jsou katastrofální," uvedl australský ministr obrany Peter Dutton.

Související obsah

Sobotní výbuch podmořské sopky vyvolal téměř desetimetrovou vlnu tsunami, která napáchala obrovské škody. Voda se převalila přes většinu území, z mapy vymazala dokonce celou vesnici a z dalších odnesla řadu budov.

Rozsah škod ale stále nelze přesně určit, protože sobotní výbuch poškodil i komunikační kanály. Konečný není ani počet obětí.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz