Koronavirus

WHO: Pandemie není u konce! Omikron představuje velké nebezpečí

WHO: Pandemie není u konce! Omikron představuje velké nebezpečí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že pandemie koronaviru není ani zdaleka u konce. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus také upozornil na zavádějící předpoklad odborníků, že je varianta omikron mírnější, a eliminuje tak hrozbu, kterou virus představuje.

Po celém světě úřady stále evidují rekordní denní přírůstky nakažených. Na vině je podle odborníků varianta koronaviru omikron, která je více nakažlivější.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus však upozornil, že konec pandemie je zatím v nedohlednu. Navíc také varoval před tvrzeními, že má omikron mírnější průběh. "Hovořit o tom, že jde o chorobu s mírným průběhem, je zavádějící. Nenechte se mýlit, i omikron způsobuje hospitalizace a úmrtí. A dokonce i ty méně závažné případy pak zahlcují zdravotnická zařízení," řekl Ghebreyesus.

Související obsah

Zároveň upozornil, že vzhledem k rapidnímu nárůstu nakažených omikronem se brzy mohou objevit také nové, a dokonce nebezpečnější varianty.

"Zůstávám obzvláště znepokojený řadou zemí, které mají nízkou míru proočkovanosti. Protože lidé jsou tam mnohonásobně více ohroženi vážnými nemocemi a smrtí," doplnil Ghebreyesus. Špatná epidemická situace navíc vytváří velký tlak na zdravotnická zařízení i jejich pracovníky.

Podle Světové zdravotnické organizace může omikron v posledním týdnů za 18 milionů případů ve světě. "Exponenciální nárůst případů bez ohledu na závažnost jednotlivých variant vede k nevyhnutelnému nárůstu hospitalizací a úmrtí," uzavřel ředitel WHO pro mimořádné situace Mike Ryan s tím, že zatím opravdu není vhodné polevovat v boji s covidem-19.

Koronavirová epidemie v Česku zrychluje. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za1,26 bilionu korun.

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Píše se na Deník.cz