Zahraničí

"Římská perla" v aukci. Vyvolávací cena potvrzuje slova o dražbě století

Za miliardy korun se italská šlechtická rodina snaží prodat historickou luxusní vilu v centru Říma. Vyvolávací cena v dražbě, o které se mluvilo jako o dražbě století, byla v přepočtu 11 miliard korun. Nikdo se sice nepřihlásil, přesto se odborníci ceně příliš nepodivují. Jde totiž o výjimečnou stavbu, která skrývá historicky cenná umělecká díla, mimo jiné například strop od malíře Caravaggia.

Přezdívá se jí římská perla a mohla by se stát nejdražší v aukci prodanou nemovitostí na světě. Řeč je o luxusní vile v Římě, která je na prodej v přepočtu za téměř 11 miliard korun.

Obrovský palác skrývá opravdový poklad. Mezi vzácnou uměleckou výzdobou vyniká strop od jednoho z nejznámějších světových malířů Caravaggia. Podle majitelky jde o jedno z nejromantičtějších míst na světě. Prožila tam prý se svým manželem 19 krásných let. Před čtyřmi roky ale zemřel.

Související obsah

​Vdova po majiteli – šlechtici se nedokáže dohodnout s jeho dětmi na rozdělení majetku, proto vilu nabídli do aukce. Herečka (72) původem z Ameriky už se ale s tím, že krásnou nemovitost musí opustit, smířila. "Pokud někdo zaplatí tak vysokou částku, asi do toho nebudeme moc mluvit. Já už jsem se s tím smířila, i se smrtí mého manžela. Snažila jsem se, abychom to tady co nejlépe zachovali," sdělila Rita Boncompagni Ludovisi.

Jenže do úterní internetové aukce se nikdo nepřihlásil. Někteří Italové navíc vilu považují za národní bohatství a bojí se, že ji koupí někdo, kdo ji pak přestaví například na hotel. I šlechtická rodina by byla nejraději, kdyby nemovitost odkoupil stát.

"To dílo od Caravaggia je velmi významné. Velmi pravděpodobně se jedná o jeho vůbec první malbu," pronesl historik Claudio Strinati.

Jenže cena v přepočtu 11 miliard korun odpovídá například čtvrtině rozpočtu italského ministerstva kultury a to se zatím ke koupi nijak nevyjádřilo. Majitelé proto plánují zřejmě až 20procentní slevu a výjimečný palác znovu nabídnou k prodeji v dubnu.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz