Domácí

České domácnosti si polepšily. Během prvního roku epidemie jejich příjmy rostly

České domácnosti si polepšily. Během prvního roku epidemie jejich příjmy rostly
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Příjmy českých domácností v roce 2020 se meziročně zvýšily, a to až o pět procent. Mohou za to zejména příspěvky od státu. Průměrný roční čistý příjem na osobu dosáhl částky 220 100 korun.

České domácnosti si polepšily. Meziročně se totiž v roce 2020 příjmy zvýšily téměř o pět procent. Na každého v domácnosti činil průměrný roční čistý příjem 220 100 korun, což je o 10 532 korun více než v roce 2019.

"Příjmy domácností v roce 2020 nerostly rovnoměrně. Nejrychleji rostly domácnostem seniorů nad 65 let. Naopak nejnižší příjmy měly domácnosti s dětmi, v nichž scházel jeden z rodičů," uvedl Jiří Pekárek z Odboru šetření v domácnostech Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Související obsah

Podle Českého statistického úřadu se však pozměnila oblast, odkud domácnosti peníze čerpaly. "Oproti dlouhodobým trendům se v roce 2020 výrazně zvedl podíl příjmů tvořených sociálními dávkami. Naopak poklesly příjmy pracovní. Tato mimořádná situace je důsledkem přijatých protiepidemických opatření," vysvětlil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zvedla se také peněžní hranice, od které se odvozuje výpočet ukazatele míry ohrožení příjmovou chudobou. "Pro jednotlivce činila 14 055 korun, u rodičů se dvěma menšími dětmi se jednalo o částku 29 515 korun na domácnost za měsíc," doplnil úřad.

S měsíčním příjmem v první polovině roku 2021 vyšlo snadno až velmi snadno 68 % domácností. S obtížemi se potýkalo 12 %. Meziročně se navíc snížil také počet lidí z materiálně a sociálně deprivovaných domácností, v roce 2021 jich bylo jen 4,8 %. Jedná se v tomto případě o domácnosti, které si nemohou dovolit z finančních důvodů určitý počet předem stanovených položek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz