Domácí

ČR se chystá Ukrajině darovat dělostřeleckou munici a podpořit sankce proti Rusku

Česko plánuje darovat Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů, oznámila v pátek na tiskové konferenci ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle šéfa resortu zahraničí Jana Lipavského (Piráti) je země připravena také podpořit případné sankce proti Rusku. Připravuje se na nejhorší možný scénář vývoje na Ukrajině, tedy na invazi ruských vojsk.

Ministryně obrany doufá v mírové zakončení krize na Ukrajině. Podle ní není v zájmu Ruska situaci eskalovat. I tak je ale Česká republika připravena na nejhorší scénář vývoje. A jak oznámil na páteční tiskové konferenci ministr zahraničí Jan Lipavský, také na případné sankce proti Rusku. 

Ministr oznámil, že podle zpravodajských informací je už nyní na rusko-ukrajinských hranicích zhruba stotisícová armáda ve vysokém stupni bojové připravenosti. Zaútočit by podle něj mohla i z Krymu nebo Běloruska. V reakci na to vznikla v pátek na ministerstvu zahraničí speciální vnitroresortní skupina, která má situaci monitorovat.

Rusku Lipavský vytknul, že jednání se často odehrávají pod tlakem federace, která využívá "vyděračskou taktiku" spojenou s výhrůžkami vojenských akcí vůči Ukrajině. Přesto zdůraznil, že je potřeba zachovat komunikaci s Moskvou.

Pozici ČR v rusko-ukrajinském konfliktu ministr označil za "pevnou a neměnnou". Černochová potvrdila, že Česko se chystá darovat Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů. Dodávky chce přitom zajistit co nejdřív. Ukrajina už dříve poslala seznam požadavků na pomoc a Česko si z něj vybralo. Podle Lipavského se ale zvažuje i další forma pomoci.

Související obsah

Jednání ve Švýcarsku

Už poněkolikáté za poslední měsíce se švýcarská metropole stává centrem světové diplomacie. Oba ministři zahraničí dorazili na neutrální půdu už ve čtvrtek večer. Západ vidí jako jedinou cestu z krize dialog. Rusko má prý ale jiný názor. Řekl to americký ministr zahraničí po jednání v Berlíně.

"Dovolit Rusku beztrestně porušovat základní principy, by nás všechny zatáhlo zpět do mnohem nebezpečnější a nestabilnější doby, kdy byl tento kontinent a toto město rozdělené na dvě části. Obojí hlídali vojáci a hrozba totální války visela nad hlavami všech," uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Rusko obvinění Západu o plánech na vpád na Ukrajinu odmítá. U hranic ale stále zůstávají ruští vojáci a další se přesouvají do Běloruska na plánované společné vojenské cvičení obou armád.

"Nikomu ničím nevyhrožujeme, ale vnímáme hrozby, které jsou nám adresovány. Doufám, že to odráží pouze emoce, které v západním táboře podněcují některé mocnosti. Budeme jednat v souladu s konkrétními kroky a konkrétními činy," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Šéf americké diplomacie Moskvu opět varoval, že pokud na Ukrajinu vpadne, čeká ji tvrdá reakce s vážnými následky. Vyzdvihl také jednotu západních zemí, která je podle něj v této krizi klíčová. Rusko se na podobnou jednotu prý spolehnout nemůže.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz