Překvapivé výsledky přinesl výzkum vzácných brouků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci tam zkoumali brouky rozkládající v přírodě trus zvířat.
"Milovice se v rámci našeho výzkumu ukázaly být významným místem výskytu koprofágních brouků. Hostí 43 druhů," uvedla Lucie Ambrožová z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. Koprofágních druhů brouků, kteří rozkládají v přírodě trus zvířat, je tam přes 40.
Biologická rozmanitost u této skupiny hmyzu vyniká hlavně ve srovnání se zbytkem střední Evropy. Prvenství získala oblast polské Bělověže, kde vědci zjistili celkem 46 druhů. Z více než 20 středoevropských lokalit se tak Milovice zařadily se 43 druhy brouků hned za Bělověž.
Související obsah
"Důvodem mimořádné druhové bohatosti v Milovicích je zřejmě dlouhodobě vysoký stav zvěře, který zde přetrvával i v období aktivní vojenské činnosti, v kombinaci s velkou rozlohou území a faktickou absencí pastvy hospodářských zvířat v mikroregionu," dodala Lucie Ambrožová.
Výskyt tohoto typu brouků je přitom nejen součástí biodiverzity, ale má i klíčový význam pro zadržování vody v krajině a pro adaptaci krajiny na změny klimatu. Koprofágové totiž rozebírají trus velkých zvířat a ve formě organické hmoty ho vracejí zpět do půdy. Tam pomáhá zadržovat vodu a zároveň je tímto způsobem vázaný v půdě uhlík.
Související obsah
Právě proto by měla být ochrana koprofágních brouků v bývalém vojenském prostoru podle vědců prioritou. "Vracení organické hmoty do půdy je klíčový proces v boji se změnami klimatu. Právě zdravá půda je v boji s klimatickými změnami hlavním nástrojem k zastavení negativních trendů. Mnohem důležitější než například často zmiňované sázení stromů," upozornil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
Podle vědců stačí zlepšit stav půdy o pouhá čtyři promile, aby lidstvo dokázalo kompenzovat veškeré hrozby vyplývající z klimatických změn. Z přítomnosti chrobáků má užitek nejenom příroda, ale i lidé.
"Chrobáci se živí trusem zvířat, který mnohá z nich zahrabávají hluboko do země. Jsou zdravotní policií, která nejen zajišťuje úklid pastvin, ale také ubírá životní prostor obtížným mouchám a doručuje v trusu obsažené živiny ke kořenům rostlin, jež následně živí pasoucí se zvěř. Jde o dokonalý koloběh živin fungující miliony let," zdůraznil Miloslav Jirků.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.