Naše Česko

Velký šok pro vědce. V Milovicích našli to, co čekal málokdo

Velký šok pro vědce. V Milovicích našli to, co čekal málokdo
Zdroj: Česká krajina/ Lucie Ambrožová

Překvapivé výsledky přinesl výzkum vzácných brouků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci tam zkoumali brouky rozkládající v přírodě trus zvířat.

"Milovice se v rámci našeho výzkumu ukázaly být významným místem výskytu koprofágních brouků. Hostí 43 druhů," uvedla Lucie Ambrožová z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. Koprofágních druhů brouků, kteří rozkládají v přírodě trus zvířat, je tam přes 40.

Biologická rozmanitost u této skupiny hmyzu vyniká hlavně ve srovnání se zbytkem střední Evropy. Prvenství získala oblast polské Bělověže, kde vědci zjistili celkem 46 druhů. Z více než 20 středoevropských lokalit se tak Milovice zařadily se 43 druhy brouků hned za Bělověž. 

Související obsah

​"Důvodem mimořádné druhové bohatosti v Milovicích je zřejmě dlouhodobě vysoký stav zvěře, který zde přetrvával i v období aktivní vojenské činnosti, v kombinaci s velkou rozlohou území a faktickou absencí pastvy hospodářských zvířat v mikroregionu," dodala Lucie Ambrožová.

Výskyt tohoto typu brouků je přitom nejen součástí biodiverzity, ale má i klíčový význam pro zadržování vody v krajině a pro adaptaci krajiny na změny klimatu. Koprofágové totiž rozebírají trus velkých zvířat a ve formě organické hmoty ho vracejí zpět do půdy. Tam pomáhá zadržovat vodu a zároveň je tímto způsobem vázaný v půdě uhlík.

Související obsah

​Právě proto by měla být ochrana koprofágních brouků v bývalém vojenském prostoru podle vědců prioritou. "Vracení organické hmoty do půdy je klíčový proces v boji se změnami klimatu. Právě zdravá půda je v boji s klimatickými změnami hlavním nástrojem k zastavení negativních trendů. Mnohem důležitější než například často zmiňované sázení stromů," upozornil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Podle vědců stačí zlepšit stav půdy o pouhá čtyři promile, aby lidstvo dokázalo kompenzovat veškeré hrozby vyplývající z klimatických změn. Z přítomnosti chrobáků má užitek nejenom příroda, ale i lidé.

"Chrobáci se živí trusem zvířat, který mnohá z nich zahrabávají hluboko do země. Jsou zdravotní policií, která nejen zajišťuje úklid pastvin, ale také ubírá životní prostor obtížným mouchám a doručuje v trusu obsažené živiny ke kořenům rostlin, jež následně živí pasoucí se zvěř. Jde o dokonalý koloběh živin fungující miliony let," zdůraznil Miloslav Jirků. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz