Počasí

Sněhová předpověď pro ČR: Podmínky k lyžování jsou ideální, hrozí ale komplikace

Sněhová předpověď pro ČR: Podmínky k lyžování jsou ideální, hrozí ale komplikace
Zdroj: APTN

Pokud se o víkendu chystáte na hory, pak se můžete těšit i na další sněhovou nadílku. Podle meteoroložky Dagmar Honsové má napadnout až 20 centimetrů nového sněhu, oproti tomu v nižších polohách bude na mnoha místech pršet. Poradíme, kam vyrazit za sněhem a na jaké komplikace si dát při cestách pozor.

Lyžařská střediska očekávají během víkendu nápor nadšenců do zimních sportů a podle meteoroložky Dagmar Honsové mají lyžaři opravdu důvod se těšit. "V horských oblastech napadne dalších 10 až 20 centimetrů sněhu. Podmínky pro lyžování budou skvělé, ale do hor se vydejte pouze se zimní výbavou – hrozí komplikace na cestách," varuje.

Už v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) oznámil, že nejvíce sněhu leží v okolí šumavského Blatného vrchu, a to zhruba metr. ​​Tolik sněhu byste jinde v Česku hledali jen těžko. "Je to nejvíce sněhové pokrývky v horských oblastech od počátku letošní zimy," upozornila meteoroložka Dagmar Honsová.

Desítky centimetrů sněhu leží i v Krkonoších, v pátek večer to bylo 65 centimetrů. Tam ale Horská služba ČR ve stejný den vydala i varování před sněhovými jazyky a silným větrem, který na hřebenech dosahoval i rychlosti více než 100 kilometrů v hodině. Podle Honsové by ale riziko mělo během soboty pominout. "Vítr bude slábnout, ale bude trvale sněžit," uvedla.

Přesto je vždy potřeba sledovat aktuální vývoj počasí. V Krkonoších totiž přetrvává i varování před lavinami. Kolísá na hranici jednoho a dvou stupňů podle rizika nebezpečí. Jaký stupeň aktuálně platí, zjistíte zde.

Související obsah

V nížinách bude sněžit na Moravě a ve Slezsku

Zatímco na Moravě a ve Slezsku bude podle Honsové sněžit i v nížinách, v Čechách má pod 600 metrů pršet. "V sobotu bude velká oblačnost – oblačno až zataženo, v západní polovině území sněhové přeháňky nebo sněžení, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Na východě území bude přechodně až polojasno," upozorňuje.

Ranní teploty se mají pohybovat mezi −3 až −7 °C, na západě na území Česka okolo 0 °C. Denní teploty na západě republiky vyšplhají na 0 až 4 °C, na zbytku území na −3 až 0 °C. Foukat bude mírný severozápadní vítr o rychlosti do 20 kilometrů za hodinu.

Obzvlášť opatrní by měli být lidé na Vysočině, pro kterou ČHMÚ vydal výstrahu před sněhovými jazyky. Platná je až do 15. hodiny pro polohy přibližně nad 500 metrů.

V neděli očekává meteoroložka také velkou oblačnost a občasné dešťové přeháňky, v Čechách od 600 metrů sněžení, na Moravě a ve Slezsku sněžení i v nížinách. Ranní teploty budou klesat na 2 až −2 °C, na Moravě a ve Slezsku na −2 až −6 °C. Denní teploty vystoupají na 1 až 5 °C, na Moravě a ve Slezsku na −3 až 0 °C. Foukat bude mírný severozápadní vítr o rychlosti do 20 kilometrů za hodinu.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz