Krimi

Osm dozorců mělo napadat vězně. Jsou trestně stíhaní

Osm dozorců mělo napadat vězně. Jsou trestně stíhaní
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Proti osmi dozorcům z věznice ve Valdicích zahájila Generální inspekce bezpečnostních služeb (GIBS) v říjnu trestní stíhání. Měli totiž fyzicky napadat vězně nebo takovému chování přihlížet. Dvěma příslušníkům hrozí až deset let vězení. Dalším šesti hrozí pětiletý trest.

V květnu roku 2020 přišlo šest dozorců na prohlídku do cely vězně ve Valdicích. Při provádění osobní prohlídky ho poté dozorci měli bít. Chtěli totiž údajně zjistit, kde schovává nepovolené věci.

"Měl být udeřen do tváře, měla mu být silným tlakem lámána operovaná noha a měla mu být obtočena jeho ruka okolo krku, a tím vyvíjen silný tlak na dýchací cesty," uvedla v sobotu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Vězeň měl mít po zásahu podlitiny a škrábance. Zároveň mu údajně dodnes zůstaly záškuby těla.

V březnu minulého roku se ve Valdicích odehrál podobný případ. Vězně měl dozorce, který údajně zaútočil i v roce 2020, při prohlídce začít kopat a šlapat na něj. Nejméně desetkrát vězně poté údajně zaklekl a následně ho měl udeřit do zadní části hlavy. "Dva zbylí dozorci měli celému incidentu přihlížet. Tímto jednáním měly být způsobeny odsouzenému otlaky, hematomy a odřeniny," napsala Nguyenová.

Související obsah

Proti osmi příslušníkům vězeňské služby tedy GIBS zahájila 15. října minulého roku trestní stíhání. Inspekce to v sobotu uvedla v tiskové zprávě.

"Dva příslušníci jsou stíháni ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a z přečinu vydírání, za což jim v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest odnětí svobody," informovala Nguyenová. "Šest dozorců je stíhaných z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí v případě odsouzení až pětiletý trest odnětí svobody," doplnila.

První případ inspekci podle Nguyenové nahlásil spoluvězeň napadeného. O druhém případu už informoval sám napadený vězeň.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz