Zahraničí

Francouzský dobrodruh veslující přes Atlantik zahynul v převrácené lodi

Francouzský dobrodruh veslující přes Atlantik zahynul v převrácené lodi
Jean-Jacquese Savina našel potápěč mrtvého v kabině převrácené osmimetrové veslice | Zdroj: Profimedia

Pětasedmdesátiletý francouzský dobrodruh Jean-Jacques Savin, který se sám pokoušel veslovat přes Atlantik, byl v sobotu nalezen mrtvý v převrácené lodi u Azorských ostrovů. Už v noci na pátek signalizoval potíže a ztratil spojení se svým podpůrným týmem.

Nebyl to žádný zelenáč, bývalý výsadkář už se přes Atlantik dostal před dvěma lety ve speciálním plavidle, které bylo podobné sudu. Nechal se přes oceán pouze unášet mořskými proudy a za čtyři měsíce urazil 4 500 kilometrů.

"Bohužel, oceán byl tentokrát silnější než náš přítel, který tolik miloval plachtění a moře," uvedli jeho spolupracovníci na stránkách expedice na sociální síti.

Jean-Jacques Savin už přeplul Atlantik před dvěma lety ve speciálním plavidle podobném sudu | Zdroj: Profimedia

​Savin vyrazil 1. ledna z města Sagres na samém jihu Portugalska sám a v osmimetrové veslici, kterou nazýval "přítelem". Cestu přes oceán měl naplánovanou na tři měsíce a svůj výkon popisoval jako "výsměch stáří". Už na moři oslavil 75. narozeniny, dal si šampaňské a foie gras.

Ve středu referoval o silných větrech, které mu cestu prodlouží o 900 kilometrů. A o problémech se solárními panely. Ty chtěl nechat opravit v přístavu Ponta Delgada, hlavním městě Azorských ostrovů, které je vzdušnou čarou 1 500 kilometrů od místa jeho vyplutí. Tam však už nedorazil.

Související obsah

​V noci na pátek zapnul na člunu dva výstražné majáky, což byl signál nejvyšší nouze. Podpůrný tým s ním však ztratil spojení. Jeho převrácenou veslici pak objevila portugalská pobřežní stráž poblíž Azorských ostrovů. Tělo Jeana-Jacquesa Savina našel potápěč v kabině, informovala BBC.

Okolnosti jeho úmrtí zatím nejsou vyjasněné.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz