Ekonomika

Efektivní tipy na každý den: Ušetřete tisíce korun za bydlení, jídlo i dopravu

Bojovat se zdražováním se dá hlavně šetřením. Lidé omezují zahraniční cesty a dovolené, ale spořit se dá i na denní bázi. Za pomoci odborníků vám poradíme, jak co nejefektivněji postupovat.

Největším žroutem energií je doma topení. Jen snížením teploty o tři stupně Celsia se dá podle odhadů uspořit až 12 tisíc korun za rok. "Vytápění je nejlevnější dřevem, dále je poměrně levné vytápění hnědým uhlím. Úplně nejdražší pak je elektřina, přímotop," říká ekonom Lukáš Kovanda.

"Doporučuji pořídit si tepelné hlavice na topení. A možná hledat další alternativní zdroje, to znamená pořídit si k plynu či elektřině i malá krbová kamínka," radí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Několik tisíc korun ročně se dá ušetřit zateplením domu nebo použitím trojskel v oknech. Účet za elektřinu sníží i výměna ledničky, pračky nebo sporáku za novější modely. Pořizovat byste měli spotřebiče, které jsou energeticky nejméně náročné a ideálně nekupovat všechny spotřebiče.

Spotřebiče je výhodné zapínat v době levnějších tarifů, kdy není síť tolik vytížená. Odborníci také radí vyměnit klasické žárovky za úsporné, těmi lze ušetřit až 80 procent elektřiny. Ze zásuvek by se měly vytahovat třeba i nabíječky, další spotřebiče se nemají nechávat zapnuté v takzvaném spícím režimu, ročně to může stát i několik stovek korun.

Související obsah

Nákupy

"Pokud lidé chtějí ušetřit za potraviny, tak by rozhodně neměli chodit nakupovat hladoví," radí Kovanda. Určitě je dobré sledovat akce, vyplatí se hlavně u trvanlivých potravin. "Velmi dobré je sledovat cenu za jednotku zboží. Ona třeba ta celková cena nám připadá zajímavá, ale když se podíváme na cenu za jednotku, tak zjistíme, že je možná výhodné koupit to zboží bez slevy," doporučuje Horská.

Doprava

Ušetřit se dá využitím veřejné dopravy, ale i při jízdě autem. "Lidé mohou ušetřit například předvídavou jízdou tím, že nebudou jezdit brzda – plyn, že budou brzdit motorem, odhadovat, kdy přijde nějaká křižovatka a tak dále. Tak se dá ušetřit až třetina nákladů," upozorňuje Kovanda.

Spotřeba auta se zvyšuje také zbytečnou zátěží, třeba střešních nosičů. Pozor také na nevhodně nahuštěné pneumatiky. "To máte, jako když jedete na kole, které nemá pořádně nafouklé pneumatiky," varuje Kovanda.

Odborníci radí o všem přemýšlet a třeba se i vyhnout spontánním nákupům. Pokud vás něco osloví, raději si to nechte pořádně projít hlavou a rozmyslete si, jestli danou věc nebo službu opravdu potřebujete.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz