Domácí

Příspěvek pomůže lidem se zdražováním energií. SPOČÍTEJTE SI, zda máte nárok

Ministerstvo práce a sociálních věcí v pátek představilo plán podpory na bydlení vyplácený lidem kvůli zdražení energií. Na speciální webové kalkulačce si lidé budou moci spočítat, zda na příspěvek od státu vůbec dosáhnou. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval lidi, aby se nebáli o podporu zažádat.

Růst cen energií dopadl na řadu domácností. Těm má nyní pomoci příspěvek na bydlení od státu. "Jsme v situaci, kdy vláda musí reagovat na pomoc občanům Česka s ohledem na vývoj nárůstu cen energií," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nárok na příspěvek mají mít vlastníci nebo trvale nahlášení nájemníci domů či bytů, kterým na náklady spjaté s bydlením nestačí v Praze 35 % z příjmu a jinde 30 %. Sněmovna navíc schválila zvýšení příspěvku. O navýšení bude Senát rozhodovat ve čtvrtek příští týden. "Jsou odhady, které hovoří o 220 až 250 tisících lidí, kteří by tu pomoc potřebovali," poznamenal Jurečka.

Související obsah

Lidé si mohou vypočítat na speciální webové kalkulačce, zda mají nárok na příspěvek. Stačí vyplnit několik informací ohledně bydlení a čistého příjmu.

Na příspěvek navíc bude mít nárok také více lidí. "Rozšířili jsme okruh lidí, který by měl mít nárok. Bude i pro ty, kteří bydlí v podnájmu nebo ty, kteří mají trvalé bydliště a bydlí ve zkolaudovaném objektu určeném k rekreaci," doplnil Jurečka.

Ministr navíc vyzval lidi, aby se nebáli o příspěvek zažádat. "Klademe důraz na komunikaci. Aby i lidé z domácností, kteří nikdy nebyli žádat o podporu, se teď neostýchali, pokud mají problém s úhradou cen energií," apeloval Jurečka.

Lidem by měla navíc pomoci také dávka mimořádné okamžité pomoci (MPO). Ta je nově určená také pro lidi, na které tíživě dopadl konec jejich dodavatele energií, a skončili tak v režimu dodavatele poslední instance (DPI). "Může vyřešit mimořádné specifické situace lidí, kteří nejsou schopni uhradit své náklady. Snažíme se udělat vše, tady byla finanční pomoc," sdělil Jurečka.

Související obsah

Pomoc ale nabízí i klasická MOP. Tu mohou zase využít lidé, kteří již zálohy zaplatili, ale nezůstávají jim peníze na základní životní potřeby jako například nájem.

Veškeré další důležité informace se lidé dozví buď na webu ministerstva práce a sociálních věcí, nebo na stránkách Úřadu práce ČR (ÚP ČR). V případě, že chcete o příspěvek na bydlení zažádat, stačí vyplnit formulář a odeslat ho on-line.

Zájemci mohou navíc využít také doplatek na bydlení. Jedná se o pomoc v hmotné nouzi, která společně s vlastními příjmy občanů a poskytnutým příspěvkem na bydlení ze systému státní sociální podpory pomáhá uhradit odůvodněné náklady na bydlení.

"Doplatek na bydlení je možné poskytnout osobám užívajícím zkolaudovaný byt nebo jeho část, pobytovou sociální službu, ubytovnu, jiný než obytný prostor nebo vlastníkům užívajícím stavbu pro individuální či rodinnou rekreaci," uvádí ministerstvo.

Podívejte se na celou tiskovou konferenci ministerstva práce a sociálních věcí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz