Domácí

Lyžaři o víkendu prý riskovali. Někde platí druhý stupeň lavinové nebezpečí

Řada Čechů během víkendu vzala hory a hlavně sjezdovky útokem. Jenže podle horských záchranářů lidé oproti předchozím rokům daleko víc riskují. Jen v Krkonoších horská služba v sobotu a neděli vyjížděla zhruba ke třicítce zraněných. V Krkonoších a také v Jeseníkách aktuálně platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Vypadá to, jako by Češi před horami ztratili respekt. Záchranáři mají za sebou od začátku prosince už 2 259 výjezdů. Nejvíc napilno mají v Krkonoších.

"Za poslední týden to je zhruba 190 zásahů Horské služby Krkonoše. Z toho kolem 30 případů připadá na víkendové dny, to znamená sobota a neděle," vypočítal mluvčí krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Až 70 procent výjezdů horské služby je k lyžařům na sjezdovkách. "Obecně nejčastěji jsou to úrazy dolních končetin, úplně nejčastější je poranění kolenních vazů a potom následují zlomeniny horních a dolních končetin," uvedl David Savický, náčelník horské služby v Jizerských horách.

Související obsah

Podle záchranářů přibylo i úrazů hlavy. Díky helmám nejsou naštěstí tak vážné. "Je víc srážek lyžařů, jezdí se rychleji, než se jezdilo před 20 lety, kdy ty sjezdovky nebyly tak upravené jako dneska," doplnil Savický.

I mimo sjezdovky by si aktuálně měli dávat pozor lyžaři a skialpinisté v Krkonoších a Jeseníkách. Horská služba tam vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí. V závětrných lavinových svazích je uloženo přibližně 40 centimetrů nového a větrem přefoukaného sněhu. Je velká pravděpodobnost uvolnění deskových lavin už při malém dodatečném zatížení lyžařem.

Ujet před lavinou je podle záchranářů téměř nemožné. Může dosáhnout až 200kilometrové rychlosti.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz