Zpravodajství

Rusko chce na Ukrajinu dosadit loajální vládu, tvrdí Britové. Důkazy nedodali

Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Rusko, že chce na Ukrajinu dosadit sobě loajální vládu. Důkazy ale nepředložilo a Moskva tvrzení označila za dezinformace. Napětí kolem Ukrajiny se začíná odrážet i ve vnitřní politice některých evropských zemí. Šéf německého námořnictva odstoupil poté, co prohlásil, že Ukrajina už nikdy nezíská Krym a Vladimir Putin si zaslouží respekt.

Většina lidí na Ukrajině má v současné chvíli ve směřování země celkem jasno. Prozápadní náladu paradoxně umocnila ruská invaze z roku 2014. Dnes by chtěly do NATO dvě třetiny obyvatel země. "Přes všechnu propagandu, přes všechny ruské dezinformace, přes všechen Putinův tlak je Ukrajina jednotná," řekla jedna z ukrajinských demonstrantek.

Úplně to ale neplatí. Část obyvatel, hlavně etničtí Rusové, jsou proruští, a to včetně některých politiků. Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml, že chce na Ukrajině loajální vládu Moskvě a s proruskými politiky je prý Kreml v kontaktu i ohledně potenciální invaze. "Pokud se Rusko pokusí o invazi nebo o nastolení loutkového režimu na Ukrajině, bude to pro něj mít velmi závažné důsledky," oznámil náměstek britské ministryně zahraničí Dominic Raab.

Mezi kandidáty na proruského vůdce Ukrajiny patří podle Britů Jevgenij Murajev, ukrajinský politik a majitel médií s negativním postojem vůči Severoatlantické alianci. "NATO nezaručí dobré životní podmínky ani funkční ekonomiku. NATO je jen geopolitický obušek Spojených států," prohlašoval.

Související obsah

​Murajev pronesl, že obvinění není moc logické, do Ruska má prý zákaz vstupu a ruské úřady tam údajně jeho rodině zabavily peníze. Britské ministerstvo zahraničí odmítlo poskytnout důkazy na podporu svých obvinění a Rusko je označuje za dezinformace. "Dezinformace, které šíří britské ministerstvo zahraničí, jsou dalším důkazem, že je to NATO v čele s Anglosasy, kdo je zodpovědný za eskalaci napětí kolem Ukrajiny," kritizovalo ruské ministerstvo zahraničí.

Postoj Západu není jednotný, Ukrajina veřejně kritizuje třeba přístup Německa, které jí odmítlo dodat munici a zbraně. Německo volí opatrnější postoj možná i kvůli plynovodům, které ho s Ruskem pojí. Šéf německého námořnictva se rozhodl rezignovat kvůli tlaku poté, co prohlásil, že Krym je pro Ukrajinu ztracený a Putin si zaslouží respekt. "Pokud se ptáte mě, je snadné prokázat mu respekt, který požaduje a který mu také pravděpodobně náleží," řekl šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach.

Případný konflikt by si vyžádal kromě tisíců mrtvých i migrační krizi. Polští odborníci se obávají, že by při nejhorším možném scénáři do země mohly dorazit až statisíce uprchlíků. S takovou vlnou by si prý Polsko samo neporadilo a potřebovalo by pomoc od Evropské unie.

Obavy z eskalace napětí má i papež František. Světové lídry vyzval k řešení sporu dialogem a středu 26. ledna chce učinit Dnem mezinárodních modliteb za mír na Ukrajině.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz