Zahraničí

Napětí na ukrajinských hranicích doutná. Česko se připravuje na nejhorší

Česko je prý připraveno na nejhorší možný vývoj na Ukrajině, prohlásil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Přidává se tak k dalším státům NATO, které jsou ochotny Kyjevu dodávat zbraně na obranu před možnou ruskou agresí. I když Moskva tvrdí, že útok na Ukrajinu nechystá, desetitisíce vojáků na ukrajinských hranicích vzbuzují na mezinárodním poli velké obavy.

V Rusku probíhá jedno vojenské cvičení za druhým, mnohá z nich jen nedaleko hranic s Ukrajinou. V únoru budou ruská vojska dokonce cvičit s těmi běloruskými´, stíhačky už jsou na cestě.

Ruská vojska se nachází na okupovaném Krymu, u Doněcké a Luhanské oblasti, které kontrolují separatisté, ale i u severovýchodních a severních hranic Ukrajiny. Útok by mohl přijít i z Běloruska.

Podle západních médií by se do něj mohlo zapojit až 175 000 ruských vojáků. "Vojska, která tam jsou, jsou dostatečná k nějakému omezenému útoku v jihovýchodní Ukrajině," míní bezpečnostní expert Andor Šándor.

Související obsah

Satelitní snímky ukazují tanky, obrněná vozidla, děla, samohybné houfnice, vícehlavňové raketomety, rakety země-vzduch a balistické střely krátkého doletu. Ruskou armádu by kromě Běloruska nejspíš podpořily tisíce ozbrojenců ze separatisty kontrolovaných území v Donbasu.

"Rusové jsou schopni velmi dobře posilovat svá vojska. A mají dobré strategické přepravní kapacity velkokapacitními letouny," pokračoval Šándor.

Na ukrajinské straně hranic vznikají kromě plotů s ostnatými dráty i protitankové příkopy, ty by mohly případnou invazi minimálně zpomalit.

Související obsah

"Tahle oblast je vybavená bezpečnostními kamerami, takže jakýkoliv náznak útoku uvidíme. Díky tomu budeme moci včas varovat naše ozbrojené síly a připravit obranu," uvedl Jurij Trubačov z ukrajinské pohraniční stráže.

Ukrajina má přes 200 tisíc aktivních vojáků, před okupací v roce 2014 jich měla jen 40 tisíc. Do bojů by se ale zapojily zřejmě až statisíce mužů a žen v zálohách, dobrovolníci i civilisté. "Máme čtvrt milionu lidí v aktivních zálohách, kteří už drželi v rukou zbraně a ti dobře vědí, jak bojovat s okupanty," prohlásil dobrovolný voják Roman Balabojko.

Ukrajina v posledních letech navýšila výdaje na armádu, nakoupila tanky, obrněná vozidla a dělostřeleckou techniku, zlepšila zásobování i organizaci. Její armáda je ale stále daleko slabší než ta ruská. Pomoci se snaží někteří členové NATO, hlavně Spojené státy –⁠ přislíbily pomoc ve výši zhruba 14 miliard korun.

Související obsah

"Teď přišla první zakázka amerických protitankových střel Javelin, to jsou střely s poměrně dlouhým doletem a Britové tam začínají navážet protitankové zbraně na krátkou vzdálenost," uzavřel Šándor.

Na Ukrajinu míří i zásoby pohonných hmot, potravin a zdravotnických potřeb. Česko Ukrajině daruje dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů. S nelibostí Moskva sledovala i Turecko, které Ukrajině prodalo své bezpilotní letouny Bayraktar. Rusko a proruští separatisté v Donbasu tvrdí, že je to Ukrajina, kdo se chystá zaútočit.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz