Koronavirus

Která chrání nejlépe? Vědci srovnali nejpoužívanější vakcíny proti covidu

Která chrání nejlépe? Vědci srovnali nejpoužívanější vakcíny proti covidu
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Tým vědců z univerzity Case Western Reserve v americkém Ohiu uveřejnil výsledky výzkumu, který se zabýval tím, jak vakcíny chrání proti koronaviru. Zaměřili se na variantu delta, která byla v době výzkumu tou nejrozšířenější.

Ve článku pro vědecký časopis JAMA, kde vědci svá zjištění uveřejnili, se tým z americké univerzity zabývá účinností vakcín společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Využili k tomu data od 89 milionů lidí sesbíraná od 63 různých zdravotnických organizací.

"Použili jsme cloudovou platformu TriNetX, abychom získali anonymní data reprezentující 27 procent americké populace z 50 států napříč různými zeměpisnými, věkovými a etnickými skupinami," uvedla studie.

Související obsah

​Výzkum se zaměřil především na to, jak pravděpodobné je nakažení po úplné vakcinaci. Do tabulek se počítaly všechny první nákazy, ke kterým došlo alespoň 14 dní po druhé dávce očkování. V úvahu vzali vědci i nemoci, kterými nakažení v době infekce už trpěli, například srdeční onemocnění, rakovinu, obezitu nebo duševní nemoci.

V závěrech studie vychází lépe vakcína mRNA-1273 od společnosti Moderna. Oproti vakcínám Pfizeru hrozilo očkovaným menší riziko dlouhodobé hospitalizace a vážného průběhu covidu. Po vakcíně od Moderny bylo riziko delšího pobytu v nemocnici 12,7 procenta. U Pfizeru šlo o 13,3 procenta.

U úmrtí to bylo o poznání těsnější. Moderna tentokrát vyšla hůře, nicméně s rozdílem pouhých 0,04 procenta. Šance na úmrtí očkování navzdory činila 1,14 procenta u Moderny a 1,1 u Pfizeru.

Související obsah

Vakcínou od společností Pfizer/BioNTech se v Česku očkovalo nejvíce. Celkem podle údajů ministerstva zdravotnictví k pondělku podali 14 milionů dávek, u vakcíny Spikevax od Moderny to je 1,5 milionu vykázaných očkování, což ji řadí na druhé místo.

Šéf Pfizeru řekl, že testují vakcínu, která by se aplikovala jen jednou ročně:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz